Najdete na něm patnáct autorských písní v bohatých studiových aranžích, na nichž se podíleli známí plzeňští muzikanti Michal Röhrich a Jirka Mucha. Jan Eret, který je v Plzni známý mimo jiné jako pořadatel oblastního kola Porty, přiznává, že na desce se pracovalo hodně dlouho. „První písnička vznikla už před dvěma a půl lety, na dalších jsme pak postupně pracovali,“ usmívá se.

Jak byste sám shrnul svou novou desku? Komu je určena?
Je to kolekce patnácti písní, přičemž každá je jiná, a přesto všechny patří k sobě. Posluchač se může do písniček ponořit z různých úhlů, jak hudebního a aranžerského, tak textového i lidského. Takže okruh posluchačů není nijak omezen.

Album není čistě folkové, například píseň Druhý díl je swingová, úprava písně Slyším v tichu volání je téměř ve stylu rockové balady. Našel byste pojící prvek pro tyhle písničky?
Jednotící prvek tam určitě je, ale váhám, zda se o něj podělit, ale proč ne. Písně vznikaly v šestiletém období, kdy jsem absolvoval psychoterapeutický výcvik a díval se tak sám na sebe vlastně úplně novým způsobem. Často jsem své objevy hned zhudebňoval, třeba v písních Slyším v tichu volání, Neruším? nebo Různé světy. Bylo to celkem čtrnáct písní a já jsem od začátku věděl, že z nich vytvořím album. Píseň Korále je takové jablko, co spadlo přes plot ze sousedovy jabloně, patnáct let čekala v šuplíku u Míši Röhricha. 

close Jan Eret info Zdroj: Deník / Hana Josefová zoom_in Jaká byla spolupráce právě s Míšou Röhrichem a také Jirkou Muchou?
Oba mě neuvěřitelně překvapují znovu a znovu, jak se dokážou napojit a zaranžovat píseň přesně v jejím duchu. Jirka Mucha udělal během dvou let obrovský kus práce, vlastně jsem se zcela svěřil do jeho rukou. Míša Röhrich připravil do několika písní nádherné kytary i aranže. Navíc pak v nadšení z celého alba napsal do bookletu pěkný úvodník. Oba znám už hodně let, s Jirkou jsem byl dokonce dvakrát v Indii. Za spolupráci jsem hodně vděčný a oběma moc děkuji.

Koho dalšího jste k tvorbě desky přizval?
Na desce zazářila svým přirozeným projevem má nejen hudební partnerka Eva Nyklíčková. Nazpívala duety i dvě sólové písně. Mimochodem text songu Druhý díl jsem napsal přímo pro ni, melodii věnoval Bohumil Šedifka Röhrich. Na desce uslyšíte i rytmickou kytaru Jirky Kříže, který krásně oživil píseň Ženy, a mandolínu Petra Vrobla, se kterým nejčastěji hraji živě.

Jaké jsou reakce na novou desku? Co bude teď? Dáte si pauzu, nebo už tvoříte další songy?
Reakce posluchačů jsou velmi vřelé a v tomhle období se vezu na vlně euforie z krásných mailů a zpráv. Jsem rád, že lidi píší. A když si někdo neznámý objedná desku, protože zaslechl písničku v rádiu, a pak ještě píše dál krásné maily, je to pro mě po dvou letech práce velká radost. Skladatelsky jsem měl pauzu při nahrávání, teď už se ale těším na další tvorbu i koncerty.