Pak určitě vyrazte do Měšťanské besedy na divadelní představení Táta. Zasloužilý trojnásobný otec Roman Pomajbo, známý mimo jiné ze slovenské verze Partičky, vás s obrovským humorem a nadsázkou provede raným rodičovstvím – od návštěv gynekologa, přes porod až k probdělým nocím. Kvůli velkému úspěchu se do Besedy vrací už poněkolikáté.

Táta je celosvětově úspěšná divadelní komedie, jejímž autorem je Islanďan B. H. Thorsson. Jak moc je scénář předem daný a jak moc ho vy, jako představitel hlavního hrdiny, ovlivňujete vlastními zkušenostmi a zážitky?
Je to velice osobní show. V dnešním světě se spíše uzavíráme, chráníme si svoje soukromí, jsme nedůvěřiví. Já se snažím hovořit k divákům co nejupřímněji, odhaluji i svoje soukromí, například jsem použil náš rodinný fotoarchiv, z čehož nebyla manželka zrovna nadšená. Mluvím o intimních věcech a situacích, ve kterých se každý najde. Divák už nemá šanci rozpoznat, co je od autora a co je moje vlastní zkušenost.

V čem je toto představení výjimečné?
Celá show je od začátku do konce velká legrace, ale má i myšlenku. Opravdu to není kurz o tom, jak se stát vzornými rodiči. Je to moderní show, při které využívám všechny výdobytky techniky, jako je tablet, wi-fi, promítání na plátno. Navíc nedodržuji žádnou hranici mezi jevištěm a hledištěm. Jdu mezi diváky a povídám si s nimi – improvizuji. Neotravuji je, ale potřebuji je, jsou součástí představení. Vždy je to jiné, jedinečné, originální setkání. A víte co? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči.

Vy sám máte tři děti. A zatím velmi malé. Jaké je to být de facto ještě čerstvým tátou?
Co si budeme nalhávat, je to obrovská změna pro oba partnery: jsou unavení, podráždění, vyčerpaní, intimní život jde do háje. Ale všichni jsou nesmírně šťastní. Celé téma otcovství mi je velice blízké. Zjistil jsem, že se naplnilo moje poslání, moje bytí, a velmi mne to zklidnilo. Smyslem mého života byla vždy šťastná rodina. Ze všech mých rolí je a vždy bude role táty ta nejoblíbenější. V téhle hře jde tohle přesvědčení vtipně nenásilně předat.

Je to spíše hra pro čerstvé rodiče nebo partnery v očekávání?
V mnoha situacích se ti, jichž se už výchova týká, zaručeně poznají a od srdce se zasmějí. Stejně se zasmějí i ti, které to brzy čeká, a navíc najdou inspiraci. A pozor, pobaví se i ti, kterých se humbuk kolem dětí až tak nebo vůbec netýká.

Jaké je to stát sám na jevišti?
Je to z hereckého „chlebíčku" asi to nejtěžší! Pro každého herce je to obrovská výzva a musí se s tím umět popasovat. Musím se spoléhat jen sám na sebe. Stalo se mi, že jsem zabloudil v textu, něco vynechal, přidal, nebo změnil – jste tam sám a vždycky z toho musíte nějak vybruslit. Navíc, energii, kterou diváci vnímají v hledišti, mi za normálních okolností dávají kolegové, tady ji musíte ze sebe vypumpovat sám.

Táta: Roman Pomajbo4. 2. od 19:00 v Měšťanské besedě

Program kina Beseda

28. a 30. 12. 18:30 – Zbrusu Nový zákon (filmy, co stojí za to vidět) – Prvního dne stvořil Bůh Brusel. Nový zákon lze ohýbat různě. Komedie Jaco van Dormaela představuje Boha jako omšelého vyžitého morouse, který řídí svět v propoceném tílku od počítače s lahví piva a s cigaretkou. Ze shonu lidí má legraci. Poetické nicnedělání ale naruší jeho dcera. Z otcova počítače rozešle všem obyvatelům mail s datem jejich smrti. Co dál? Uvidíte tento týden v kině.