Své první hudební vystoupení za honorář odehrál už v osmi letech. Tehdy ještě jako člen doprovodné kapely svého otce. Psal se rok 1953 a v USA začínala nová poválečná éra jazzu a rodil se rock. Mladý Billy Cobham hudbě absolutně propadl a na přelomu 60. a 70. let vstoupil mezi nejznámější jazzmany světa a propagátory jazzových fúzí s jinými žánry, zejména rockem.

Za měsíc a půl zahraje legendární bubeník v Plzni. V Měšťanské besedě představí své nejnovější skladby, ale připomene i první autorské album Spectrum.

Billy Cobham se narodil v Panamě, ale muzikantská rodina se v roce 1947 přestěhovala do New Yorku. Billy se učil odmala bubnovat doma i v klubech, kde se pravidelně setkával s mnoha hudebníky. Po takovém dětství pochopitelně nastoupil na známou newyorskou hudební střední školu. Tam se potkal s dalšími později slavnými hudebníky, třeba s trumpetistou Jimmym Owensem, kontrabasistou Eddiem Gomezem či pianistou Larrym Willisem.

Také po studiích a po vojně potkával další špičkové hráče. Do své kapely si ho v roce 1970 pozval například trumpetista Miles Davis. Nahrál s ním čtyři zásadní alba. Poté hrál ještě třeba s Carlosem Santanou, než se v roce 1974 rozhodl pro sólovou kariéru. Postavil si vlastní kapelu a vydal vrcholné album jazzrockové éry Spectrum.

Od té doby vydal 36 desek. Poslední natočené živě z několika koncertů má název Spectrum 40. Připomíná čtyřicet let jeho sólové kariéry a obsahuje všechny jeho první skladby, jak se za celou dlouhou dobu postupně změnily.

Během své kariéry koncertoval téměř po celém světě. Jeho druhým domovem se stalo Švýcarsko, ale má blízko i k Brazílii, kde se v roce 1992 zapojil do charitativního projetu UNICEF na pomoc dětem z ulice a dětem s autismem.

Billy Cobham Band6. 11. 19:00 v Měšťanské besedě

Bohumil Klepl bude v roli Woody Allena vyšetřovat své vlastní zločiny

Působí tak trochu jako inspektor Clouseau ze série Růžový partner – je roztomilý a nemotorný, ale při vyšetřování má skvělé výsledky. To je postava vyšetřovatele pojistných podvodů C. W. Briggse známého z filmu Woodyho Allena Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Film předloni upravilo a loni v premiéře uvedlo Divadlo A. Dvořáka v Příbrami. Allena a Helen Huntovou vystřídali v hlavních rolích Bohumil Klepl a Anna Fixová. Oba se na konci října chystají s úspěšnou komedií do Měšťanské besedy.

Rozvinout komediální rozměr do obrovské šíře umožňuje dílu nejen postava hlavního hrdiny, ale i sama zápletka. Byť je tak trochu magická. Vyšetřovatel Briggs totiž podlehne hypnotizérovi, který z důsledného a loajálního detektiva udělá zároveň i zločince.

„Když jsem zrovna zhypnotizován, tak vykrádám sejfy místních zbohatlíků, kradu peníze, šperky. A když nejsem pod vlivem hypnotizéra, tak dělám svoji běžnou práci, čili vyšetřuji všechny ty krádeže," popisuje dějovou náplň inscenace Klepl.

Komplikace je v tom, že jeho předností jako vyšetřovatele je, že se dokáže vždy dokonale vcítit do myšlení zločinců a díky tomu je zpravidla vypátrá. V tomto případě se mu to ale moc nedaří. Zdá se totiž, že jeho současný protivník nad svými zločiny ani moc nepřemýšlí.

Roli ve filmu si psal Woody Allen přímo pro sebe, Briggse ztvárnil a sám se i režíroval.

Příbramské divadlo a především režisér Milan Schejbal, překladatel Ondřej Sokol i sám Klepl ale nechtěli roli úplně kopírovat.

„Napodobovat Allena je nesmysl. Ono to nejde nebo by to skončilo trapasem. Tu roli jsme museli nějak ohnout pro mě, jak já říkám 'pokleplštit', ale v každém případě Briggs ani v našem pojetí není seladon ani světák, ale ani úplný blbec, byť se to z některých pasáží může zdát," doplňuje Bohumil Klepl.

Herečka Anna Fixová ztvárňuje jeho kolegyni z pojišťovny, nenáviděnou a panovačnou Betty Ann.

V hypnóze ale hlavnímu hrdinovi až tak protivná nepřijde. I tahle skutečnost přivádí do hry další překvapivé situace, které v podstatě neberou konce. Dokud tedy nepřijde, jak jinak, překvapivý happy end.

Prokletí nefritového škorpióna/Divadlo A. Dvořáka Příbram30. 10. 19:00 v Měšťanské besedě

Žalman slaví 70 jar. Hity, novinky, knihu, nové album a hosty přiveze i do Besedy

Nestor české folkové scény Pavel Žalman Lohonka letos v březnu oslavil 70 let, nebo jak sám říká 70 jar. Celý rok si pak toto jubileum připomíná. Mimo jiné i výročními koncerty, kterých si na letošní sezonu naplánoval semdesát standardních a sedm velkých. Jeden z těch velkých se uskuteční i v jeho třetí domovině Plzni. V Měšťanské besedě mu mohou příznivci osobně pogratulovat 13. listopadu.

„Velké koncerty samozřejmě neminou ten můj obvyklý trojúhelník. Už se uskutečnily v Praze a Českých Budějovicích, kde mám byty a střídavě žiju, a teď na podzim přijde na řadu konečně i Plzeň, kde mám blízko chatu, kde jsem byl v učení a odkud mám tolik krásných vzpomínek. To jsou ta tři stěžejní města z těch sedmi velkých zastavení," říká Pavel Lohonka zvaný Žalman.

Kromě doprovodného Spolu si pak na velké koncerty bere i další hudebníky. „Kapela je pro tyto příležitosti rozšířená o tři dechové nástroje, bicí a piano, takže je nás celkem devět. A k tomu chystám ještě dva speciální hudební hosty," doplňuje Žalman.

Při výročních koncertech hraje všechny nejznámější písničky z celé své kariéry. Návštěvníci uslyší i písně z nejnovějšího a vlastně také k jubileu vydaného a dlouho očekávaného alba Cestující muž. „Tak si totiž připadám. Už 48 let jezdím s kytarou po republice a hraji. V textech je tak o něco více mého já než obvykle. A objevují se v nich čtyři roční období," vysvětluje dále hudebník s tím, že letošní album si budou moci zájemci obstarat během koncertu a po jeho skončení se uskuteční autogramiáda.

„V Plzni mám spoustu přátel, takže v Plzni po koncertě vždycky chodím do přísálí, abych se s nimi viděl, popovídal, zájemcům se podepsal a tak podobně," dodává Žalman. A letos bude moci podepisovat i vlastní knihu, kterou si na jaře také vydal. Nese název 70 jar, písniček a povídání. „Je o mém muzikantském životě a kapitoly doplňují slova písniček a vyprávění, jak vznikly," říká závěrem oslavenec.

Pavel Žalman Lohonka: 70 jar13. 11. 19:00 v Měšťanské besedě