Příběh ze sedmdesátých let minulého století zavádí diváky do jedné z psychiatrických léčeben v Austrálii, kde klienti projeví zájem o terapii divadlem. Ta má být i první prací sympatického mladého režiséra. Úsilí překročit vlastní omezení v situaci jakkoliv obtížné i potřeba spolupráce založené na důvěře a vzájemné úctě - to jsou hlavní témata této citlivé a jemné tragikomedie. Mladý režisér plzeňského činoherního souboru Martin Vokoun před derniérou odpověděl na několik otázek.

Čím vás zaujal Louis Nowra a proč právě jeho hra odehrávající se v psychiatrické léčebně?
Asi proto, že Nowra se ve své hře dotýká věcí, které ve svém vlastním životě zažil. Dotýká se hranic mezi tím, co je normální a co už ne - z pohledu moderního člověka. A zároveň se dotýká problematiky divadla a toho, zda vůbec hrát divadlo je normální. Osobité a velmi vzácné na jeho hře je však zejména to, že již zmíněné náhledy jsou zaobaleny do komediálního hávu. Nowra tak docílil toho, že jeho postavy nám přijdou směšné, ale zároveň nás dojímají a rozumíme jejich příběhům.

Inscenace Noci bláznů rozhodně nepatří k těm, které můžeme v repertoáru Divadla J. K. Tyla nalézat pravidelně. Čím je výjimečná z vašeho pohledu režiséra?
Mimo jiné je výjimečná tím, že se tu podařilo sestavit kolektiv herců, kteří v podstatě hrají o tom, co znají nejlépe - tedy o divadle. Jednotné téma je spojuje a dovoluje jim jedinečnou souhru. Zároveň dává inscenace nahlédnout divákovi do míst, která mu jinak bývají utajena - tedy do zákulisí divadla a na zkoušky divadelní hry. Divadlo tedy touto inscenací odkrývá své útroby a odhaluje divákovi roušku tajemství.

Jaký by měl být hlavní vzkaz, který by si měl divák z Noci bláznů odnést?
Že jsme všichni jenom lidé. Často chybující a často neschopní nahlédnout objektivně situace, do kterých se v životě dostáváme. A že je důležité, pokud máme nějaký sen, udělat pro jeho naplnění maximum.

Už jen nedělní derniéra od 19 hodin v plzeňském Komorním divadle umožní odnést si zážitek z Noci bláznů. Publikum se tak naposledy setká s postavami, které hrají Michal Štěrba, Zdeněk Rohlíček, Andrea Černá, Kateřina Vinická, Štěpánka Křesťanová, Jan Maléř, Michal Štrich, Klára Kovaříková, Jana Kubátová, Tomáš Stolařík a Jakub Zindulka.