„Takový zájem nás příjemně překvapil. Návštěvnická kniha už je teď tak zaplněná, jako by výstava trvala měsíc,“ pochvaluje si tisková mluvčí muzea Romana Němečková. O víkendu se podle ní na expozici stála fronta.

Kolekci jedenácti zvířat, která žila ve čtvrtohorách, vytvořil během více než dvou let tým českých přírodovědců a výtvarníků. Tvůrci vycházeli z dosud známých nálezů s cílem vytvořit co nejvěrnější podobu dnes už nežijících živočichů. „Není to jen český unikát, ale podobně rozsáhlá a věrná série modelů se zatím zřejmě neobjevila nikde na světě,“ uvedl kurátor výstavy Josef Pšenička.

Obrovské rozměry tehdejších zvířat byly podle něho mimo jiné způsobeny velkými zásobami tuku, které pomáhaly přežít mráz.

Největším exponátem je mamut. Mezi modely v životní velikosti najdete i glyptodona, což je příbuzný dnešního pásovce, medvěda jeskynního nebo nosorožce srstnatého.

Výstava v Plzni zůstane do konce května a bude to nadlouho poslední možnost ji vidět v Evropě. Hned poté se totiž přesouvá do jižní Ameriky.