Tichá, krásná, poetická. Taková je ve zkratce poslední deska Ivy Bittové a kapely Čikori s názvem At Home. Vyšla sice už před rokem, ale na koncertních podiích se zatím moc nehrála. Zpěvačka, houslistka a herečka v jedné osobě totiž působí v posledních letech hlavně v New Yorku. Nové album tak v Plzni bude moci představit až letos. Koncert v Měšťanské besedě se uskuteční 4. března.

Deska obsahuje devět autorských skladeb a skvělým způsobem navazuje na legendární Bílé inferno nejen nástrojovým obsazením či poetikou, ale i svou písňovou formou a celkovým zvukem nahrávky. Vznikla přitom neobvykle, na dálku a na dvou kontinentech. Iva svou hudbu připravovala za Atlantikem, Čikori ji tvořili a doplňovali na Moravě. Společně se točilo ve Zlíně a finální aranže se dělaly opět v New Yorku pod dohledem respektovaného producenta Davea Cooka, který spolupracoval třeba i s Davidem Bowiem, Alanis Morissette nebo skupinou Radiohead.

Na nahrávce jsou tři anglické texty, které jsou pro celé album zásadní; Iva Bittová je čerpala ze svých básnických sbírek. Pod jedním z českých textů je podepsán mimo jiné Richard Müller.

„Pro mne je inspirací příroda a domov a tuto atmosféru se zcela jistě podařilo zaznamenat na celém albu,“ řekla ke své novince Bittová s tím, že desku chystala dva roky. „Titulní skladbu At Home považuji za jednu z nejsilnějších na nahrávce. Bylo to snad poprvé, kdy jsme nikterak nespěchali a v klidu tvořili. S jistým menším odstupem byla každá skladba, řekla bych až minimalisticky, kompozičně dopracována,“ doplnila Bittová, která v současnosti patří jednoznačně k nejvýznamnějším tuzemským hudebním interpretům, ač ji mainstreamové české publikum takto příliš nevnímá.

V hudbě prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz a rock po klasickou hudbu. Téměř vždy ji přitom provázely housle. „Usměrňují celý můj život, obtížná technická cvičení mi dodávají řád i jistotu a odhalují mé vnitřní pochybnosti. Jsou zrcadlem mých vnitřních snů a představ, které nesnesou povrchnost. Má komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu,“ říká Iva Bittová.

Během kariéry navázala vedle pozoruhodných sólových projektů četné spolupráce s mnoha vynikajícími hudebníky, například Ivem Viktorinem, Billem Frisellem, Bobbym McFerrinem, Emilem Viklickým, DJ Javasem, Markem Štrynclem nebo Škampovým kvartetem. V roce 2003 byla nominována jako osobnost World Music Radia BBC.