„Náš odhad se ukázal jako správný, diváci byli letos mnohem opatrnější a s nákupem vstupenek často váhali do poslední chvíle. Přesto byla vždy většina míst v hledišti obsazena a atmosféra představení byla skvělá,“ pochvalovala si ředitelka festivalu Marcela Mašínová.

S letošním ročníkem tak byla spokojená, i když organizátoři byli nuceni hodně omezit programovou část a v době koronaviru přerušit přípravy výpravné inscenace Shakespeare v Hollywoodu. Její realizace byla odložena až na rok 2023. „Přesto jsme opravdu šťastní, že se nám Divadelní léto podařilo ve ztížených podmínkách zrealizovat. Všem divákům, ale i hercům a realizačnímu týmu bych chtěla velmi poděkovat. Díky patří i našim podporovatelům a donátorům, bez kterých bychom to v této těžké době nezvládli,“ dodala Mašínová.

Diváci si spolu s herci užívali komedii Švanda dudák a pozoruhodnou autorskou novinkou Poslední zrnko písku, kterou pro festival nastudovali studenti DAMU, Činohra 16-20. Překvapení letošního festivalu se teď chystá i putovat a už ve čtvrtek 30. července inscenaci zhlédnou diváci festivalu Barokní dech v neobvyklém prostředí poutního kostela sv. Barbory ve Všekarech u Holýšova.

Uvedení repríz této hry na příštím ročníku je zatím nejisté. „Herci i tvůrčí tým končí školu a chystají se nastoupit angažmá v různých divadlech, v tuto chvíli proto není možné říct, jestli se v příštím roce v Plzni sejdou,“ vysvětlil programový ředitel Divadelního léta Jan Anderle.

Diváci se ale už mohou těšit na reprízu nejúspěšnější inscenace v historii festivalu, Cyrana s Michalem Dlouhým v hlavní roli.

Novinkou pro příští rok by měl být Sex noci svatojánské podle filmu Woodyho Allena. Definitivně však ještě rozhodnuto není, stejně tak není jisté, zda se festival vrátí na scénu U Ježíška. „O místě, na kterém budeme příští rok hrát, rozhodne nová inscenace, a především režisérka Martina Schlegelová, s níž budeme spolupracovat,“ prozradil Anderle.