Pečlivě vybrnkává jednotlivé tóny a do mikrofonu zpívá slova písně Dobrodružství s bohem Panem, kterou proslavila Marta Kubišová. Před pár minutami tu začalo krajské kolo soutěže Zlatá struna.

Už popatnácté měli mladí kytaristé šanci soutěžit o postup do celostátního kola, kde vítěz získá kytaru. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. V té první hráli a zpívali kytaristé mladší čtrnácti let, v té druhé hudebníci mladší osmnácti let. Každý z nich musel předvést lidovou píseň a poté jednu píseň libovolného žánru.

Součástí Zlaté struny je tradičně i autorská soutěž, kdy jednotliví mladí hudebníci mohou představit vlastní tvorbu. Letos se sešla v každé kategorii jedna skladba.

„Rozdíl oproti Dětské portě je, že na Zlaté struně vystupují výhradně jednotlivci, což je složitější, jsou tu sami za sebe," říká ředitelka soutěže Marcela Holomelová a dodává: „A na Dětské portě jde o žánr Folk a country, zatímco tady není žánr pro druhou píseň omezený."

Stejně jako při Dětské portě jednotlivé výkony hodnotila porota. Její předsedkyní byla Alžběta Hladečková, která sama vystupuje se skupinou Strašlivá podívaná.

V mladší kategorii nakonec do celostátního kola postoupili z prvního místa Tomáš Kozák, a z dalších dvou Kateřina Kozáková a Tereza Čechová. První tři místa ve starší kategorii brali Miroslava Volfová, Gabriela Koppová a Hedvika Hatáková. Autorskou soutěž vyhrála Kateřina Kozáková s písní Žirafa.

Celostátní kolo se bude konat už 25 -26. ledna, uvidí jej také Plzeň