Právě Plzeň v roce 2015 v České televizi odstartovala celou sérii kriminálek z krajských měst, následovala třeba Ostrava i České Budějovice. V úvodním díle kriminalisté řešili vraždy dvou mladých žen.

Seriál se točil v Plzni díky producentovi Martinu Froydovi, který odtud pochází. „Martin tu chtěl vždycky natočit kriminálku. Jsem rád, že to vyšlo, a myslím, že se to povedlo,“ prohlásil při premiéře producentův bratra a někdejší šéf Divadla Alfa Tomáš Froyda.

Vyšetřovatele  v šestidílném seriálu Místo činu Plzeň hraje Martin Stránský, objeví se tu i Jitka Čvančarová.
Plzeň se stala místem zločinu

Místo zločinu Plzeň je šestidílná série. Šest členů má i vyšetřovací tým – je mezi nimi Lukáš Vaculík, Martin Stránský či Vladimír Kratina. Velkou roli tu hraje i samotné město, plzeňských míst je v kriminálce k vidění dost. Režisér Jan Hřebejk se snažil o regionální zakotvení i jinak. Takže se v seriálu v menších rolích objeví i další plzeňští herci a slyšet bude i 'tuto'. „Vycházeli jsme z toho, že někteří herci, třeba Martin Stránský, jsou plzeňští, takže ta mluva tam je. A Honza Zadražil se to od něj snažil trochu naučit,“ popsal Hřebejk.

„Vyšetřovatel Viktor Knap je něco jako medvěd. Takový ten balvan, který se může zdát možná i trošku neotesaný, ale o to víc je rovný. Nechodí kolem horké kaše, ale umí věci říkat na rovinu," popsal svou postavu plzeňský herec Martin Stránský.

V pátém díle hraje epizodní roli modelka a moderátorka Andrea Verešová. „Moje role je jiná než ty předchozí, kde jsem v podstatě byla za modelku. Tady jsem žena, která se vrátí ze zahraničí, aby obnovila drogový kartel. Hraju větší drsňačku, než ve skutečnosti jsem,“ popsala Verešová, jež si spolupráci s hereckými esy i režisérem velmi pochvaluje. Dodala, že nejtěžší bylo hrát přirozeně a důvěryhodně.

Andrea Verešová s Janem Hřebejkem.
Z modelky Verešové se stala drsňačka

Jednotlivé díly seriálu představují samostatné případy – co díl, to vražda. „V dobrém slova smyslu mě překvapilo, že je v seriálu víc násilí, než je ve skutečnosti v celém Plzeňském kraji,“ podotkl režisér Hřebejk.

Případy jsou sice zčásti inspirované skutečnými vraždami, konkrétní kauzy v nich ale diváci budou hledat marně. „Není to tak, že bychom tajili skutečný případ, ale ono je to inspirované jen vzdáleně. Nechtěli jsme kopírovat realitu, ale mnohdy nás inspirují případy, které různě kombinujeme. Takže je i vrah někdo jiný,“ vysvětluje scénárista Martin Bezouška.

Jan Hřebejk a Tomáš Froyda při natáčení.
Producent si nechal 
v seriálu zabít bratra

Natáčecí tým úzce spolupracoval se skutečnou plzeňskou kriminálkou v čele s Luďkem Fialou, s níž konzultovali reálnost kriminalistických postupů. „S výsledkem jsem spokojený. Některé věci jsou pro mě sice trochu přitažené, ale nebyl jsem schopný to změnit,“ komentoval to s úsměvem Fiala, který se objevil i v několika menších rolích.