To vše je k vidění na unikátní výstavě dobových hraček, kterou uspořádalo muzeum v Kozolupech u Plzně. „Hračky jsou zapůjčené od místních obyvatel, mnozí si s nimi ještě hráli. Nejvzácnější z nich jsou asi ty plechové traktůrky Zetor nebo tehdy populární angličáky, některé jsou přímo originály z Anglie,“ říká spoluautor výstavy Josef Duchek.

Na výstavu se přišel podívat i šedesátiletý Jindřich Hofman: „Zapůjčil jsem našemu muzeu nějaké fotografie a konkrétně na této výstavě hraček je ode mne stavebnice Merkur. Mám jich ještě víc, ale to už by se sem asi nevešlo,“ říká.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Za zhlédnutí ale stojí i trvalé muzejní expozice. Málokdo asi ví, že v Kozolupech před 2. světovou válkou fungovala továrna na výrobu barev, mimo jiné pro bankovky Rakouska-Uherska a později Československa. Za války byla židovským majitelům zabavena a převzal ji Hitlerův osobní lékař Theodor Morell. Zde se pak vyráběly mimo jiné i drogy, konkrétně amfetaminové tablety a ampule pro wehrmacht.

Malá, ale zajímavá expozice představuje historické nálezy z okolí obce. „Nejvzácnější je Vochovská Venuše, která byla nalezena asi kilometr od Kozolup. Je z keramiky, originál je uložen v Západočeském muzeu v Plzni a její cena je nevyčíslitelná. Já se sám zajímám o historii a osobně jsem našel tady v okolí například tento neolitický hrot šípu,“ ukazuje na jeden z exponátů Josef Duchek.

Na zámku Kozel probíhá unikátní výstava Největší záhady a tajemství světa
Křišťálová lebka nebo obří socha moai. Největší záhady světa najdete na Kozlu

Za pozornost stojí i samotné Muzeum Kozolupy, na jehož vzniku v roce 2016 se podíleli Oto Brechtel a Josef Duchek. Budova byla postavena původně jako márnice. Tomuto účelu však nikdy nesloužila a později v ní fungovala hospoda Na hřbitově.