Mefisto je slavný román německého spisovatele Klause Manna. Strhující faustovský příběh herce Hendrika Höfgena, jež se v touze po úspěchu zaprodá nacistickému režimu, byl převeden na filmové plátno a dočkal se řady divadelních adaptací. V Plzni se však na jevišti nikdy nehrál. To již brzy přestane platit.

Natália Deáková, režisérka a šéfka činohry Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni, připravuje se svým souborem Mefista v dramatizaci Johany Součkové, která text psala přímo na tělo hercům plzeňského souboru. Titulní roli svěřila Janu Holíkovi, pro nějž to bude první hlavní role v Plzni.

Členem plzeňské činohry je Jan Holík již druhou sezonu, avšak svou divadelní kariéru v Plzni začínal na začátku tisíciletí jako člen muzikálového souboru. A mnozí Plzeňané si jej pamatují jako zpěváka rockové kapely Hibaj. Po absolvování pražské DAMU Jan Holík působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, kde pracovala i Natália Deáková, a v Divadle Na Vinohradech. Po celé republice Jana Holíka znají divadelní fanoušci jako Cavemana; toto úspěšné představení má za sebou už téměř tisícovku repríz.

„S Janem Holíkem se pracovně potkáváme již několik let. Je to talentovaný charakterní herec, kterého jsme v jeho rodné Plzni chtěli představit ve velké roli," říká Natália Deáková. „V inscenaci nabídneme pohled na obnažené divadlo, za kulisy, za oponu," prozrazuje dále Natália Deáková. „Můžeme slíbit, že se diváci nebudou nudit, inscenace nebude zbytečně zatěžkaná, spíše bude mít charakter kabaretu," dodává.

Jan Holík se svěřil, že dramatizaci Johany Součkové, která roli Hendrika Höfgena připravila přímo pro něj, poprvé četl před Vánoci. Jeho postava téměř neopustí jeviště. „Jak bych charakterizoval svou předpremiérovou situaci? Jako hořící hlavu," říká s úsměvem Jan Holík a vysvětluje: „Musel jsem do hlavy dostat nejen všechen text, ale také se zorientovat v pestrém dění. Vždyť dramatizace Johany Součkové nabízí na pěta-čtyřicet jevištních situací a vystupuje v ní jednadvacet postav."

Jan Holík v plzeňském Mefistovi zúročí i své pěvecké zkušenosti; v inscenaci zazpívá dvě písničky. Hudební čísla mají vůbec být důležitou součástí hry Natália Deáková přece slíbila, že Mefisto bude mít charakter kabaretu. O živý klavírní doprovod se postará jeden z nově příchozích členů činoherního souboru Marek Mikulášek, který také ztvární Höfgenova garderobiéra Böcka a zároveň bude jako kabaretiér diváky provázet dějem. V dalších rolích se objeví např. Martin Stránský, Štěpánka Křesťanová, Petr Konáš, Apolena Veldová, Pavel Pavlovský a další.

Premiéra Mefista se uskuteční v plzeňském Velkém divadle v sobotu 6. února.