Její základ napsal už v roce 1896 Oskar Wilde. Přesto bude 3. března v Měšťanské besedě hra k vidění ve svém vůbec prvním nastudování. V rolích tří úspěšných mužů, kteří v Londýně svádí místní dámy, se představí Martin Hofmann, Filip Rajmont a Peter Serge Butko, který je i režisérem.

„Jedná se o téměř dokončenou komedii, která se neuvěřitelným množstvím náhod dostala během jednoho století z Paříže přes Londýn, Brazílii a opět Francii až na Slovensko do rukou Ivana Remiaše. Ten ji přeložil, mírně zaktualizoval a dokončil," říká stručně k historii hry režisér.

Wilde prožil v Paříži závěr svého života. Byl tam ve vyhnanství, neboť v Londýně jej odsoudili za sodomii a nemravné texty. V Paříži jej pak navštívil přítel Robie Ross a snažil se ho přemluvit, aby napsal komedii o sodomii anglické vrchnosti, která ho za mříže a následně do vyhnanství poslala.

Wildovi se myšlenka líbila. O sepsání ale požádal Rosse. Ten byl však schválně pasivní, a Wilde mu tak postupně v dopisech popsal pikantérie ze života londýnského panstva, navrhl hlavní postavy a jejich charaktery a nastínil i příběh. Než jej ale v dopisech i ukončil, zemřel. Ross pak přepis hry z dopisů odložil a brzy rovněž zemřel. Texty se pak různě ztrácely a znovu objevovaly. Jedním dědickým řízením se tak hra dostala až do Buenos Aires, odkud ji zpět do Evropy přivezl Pascal Renia. Ten ji půjčil ochotnickému spolku ve Francii. Než ji ale spolek uvedl, Renia v roce 1995 zemřel a v dědictví ji odkázal synovci Ivanu Remiášovi. Ten po letech zjistil, jaký poklad z Francie přivezl, a až v roce 2006 ji s kamarádem Peterem Butkem dostal na jeviště.

I když dva herci ze tří jsou Češi a domácí scénou je pražská pasáž Černá labuť, hraje se komedie ve slovenštině. „V době premiéry ještě neexistoval český překlad, a když pak byl, zjistili jsme, že slovenština umožňuje vtipnější vyznění," doplňuje Butko.

Připomíná, že hra není rozhodně pro mládež do 18 let a puritánsky založené ženy po padesátce. Naopak se prý hodí pro muže, kteří chodí do divadla jen kvůli svým partnerkám a víc než divadelní sedačky jim voní kouř doutníků a alkohol v gentlemanských klubech. Právě tam si Lordi každý večer udělují body a vzájemně soupeří, kdo z nich má u žen větší úspěchy. Zápletka nastane, když se ve svádění chytnou do vlastní pasti.

Lordi: Filip Rajmont, Martin Hofmann, Peter Serge Butko

4. 3. 19:00 v Měšťanské besedě

Fleret se před třicítkou vrátil k rockovějšímu pojetí

Folkrocková skupina Fleret z valašských Vizovic letos oslaví 30 let. Při narozeninových koncertech zavítá 
7. března i do Plzně, kde sice příliš často nekoncertuje, ale má na město podle kapelníka Zdeňka Hrachového jen dobré vzpomínky.

Co všechno k letošnímu jubileu chystáte?
Protože jsme hudebníci, tak hlavně koncerty a také jedno CD. Obojí by mělo být vzpomínkové a bilancovat naši dosavadní práci.

Takže budou znít písničky, které vznikaly celých těch 30 let?
Ne tak doslova. Budeme hrát hodně písničky z našich počátků, tedy z 80. let, a mezi nimi i písně Vlasty Redla, se kterým jsme tehdy hodně koncertovali. Budou to třeba Vizovice, Večer křupavých srdíček, Umělci na šňůře, Letiště, Sbohem galánečko nebo Kurnikšopatožtone. Samozřejmě zazní i píseň Zafúkané a další ty nejznámější, které pak doplní písně z poslední desky O krásách Valašska.

Jak jste písně vybírali?
Poslední desku máme moc rádi, takže jsme se k ní chtěli vrátit. A ty starší písně nám pomohli vybrat fanoušci pomocí hlasování na našem webu. Jejich přání jsme akceptovali.

Kromě Vlasty Redla jste dlouho spolupracovali i s folklorní zpěvačkou Jarmilou Šulákovou. Co písně z tohoto období?
Vystupovali jsme spolu 17 let až do roku 2011. Bylo to mimořádně příjemné a plodné období. Naše hudba ale byla hodně ovlivněna právě tím spojením s ryze folklorní zpěvačkou. Přitom Fleret byl před tím více rockovější, živější, hlučnější. K tomu jsme se teď vrátili. Teď je to pravý Fleret a takový teď slaví.

A co narozeninová deska?
Vlastně obsáhne to, co koncert. Nahrávali jsme ji 
15. ledna při živém vystoupení v Ostravě. V těchto dnech bychom ji měli dostat fyzicky a hned ji budeme vozit s sebou. Návštěvník si tak bude moci koncert pořídit i na cédéčku jako vzpomínku.

V Plzni vás až tak často slyšet není. Ale máte k ní určitě kladný vztah?
Samozřejmě. Vyhráli jsme tu Portu v roce 1986 a 1987 a to nám umožnilo daleko více koncertovat. Vzpomínky na Plzeň máme jen kladné. V posledních letech jsme tu sice moc nekoncertovali, ale od tohoto roku se to asi změní. Budeme mít k Plzni blíž, protože náš basák se tam přižeňuje.

Fleret slaví 30 let kapely

7. 3. 19:00 Měšťanská beseda

Milovníci oper mohou v Besedě opět navštívit newyorskou Met

Měšťanská beseda pozve příští neděli Plzeňany opět do Metropolitní opery v New Yorku.

Prostřednictvím kina nabídne tentokrát komedii Don Pasquale, kterou napsal před 170 lety italský skladatel Gaetano Donizetti. V Met dílo nastudoval už před šesti lety režisér Otto Schenk. Do hlavních rolí obsadil například Annu Netrebko či Matthewa Polenzaniho. Orchestr diriguje James Levine.

Záznamy představení z jedné z nejslavnějších světových oper jsou promítány v HD kvalitě obrazu a s prostorovým zvukem. Díky mnoha kamerám, jejich přiblížení a preciznímu střihu se divák může cítit, jako by byl přímo na pódiu. Herce i detaily kostýmů vidí zcela jistě lépe než diváci na nejlepších místech přímo v newyorském divadle.

Bonbonkem jsou pak rozhovory s interprety představení v přestávkách, kdy se také představují různé dílny operního domu, jako jsou například garderobiéra, jevištní technika, pomocný zvířecí park a podobně.
Průvodci rozhovorů a pohledů do zákulisí jsou pak samy hvězdy opery.

Don Pasquale: Metropolitní opera New York

24. 2. 18:30 – Kino Beseda

Sourozenci Ulrychovi alias Javory přivezou To nejlepší

„Jeden z nás je výrazný interpret a druhý tvrdohlavý autor. Zub času sice neúnavně hlodá, ale ve dvou se to lépe táhne i v pokročilém věku," říkají o sobě s velkým kusem nadsázky sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, kteří se podle svých slov už 40 let snaží o tvorbu původních českých písniček. Přitom je doprovází jejich skupina Javory. A s ní, respektive jejím klasickým složením, vystoupí 20. února v Měšťanské besedě.
„Při plzeňském koncertu se mohou příznivci těšit jak na průřez celou jejich čtyřicetiletou tvorbou, tak na písničky z nejnovějších alb, která vydali právě v letošním roce. Je to za prvé CD Hana a Petr Ulrychovi – nej písničky od A do Z a také poněkud beatovější CD s názvem Bratr sestry," říká manažerka Alena Ulrychová.
Připomíná, že skupina vystupuje ve dvou formacích. Klasické Javory, které používají akustické nástroje, doplňuje bigbítová odnož s názvem Javory Beat, jež vnáší do hudebního výrazu skupiny novější nástrojové prvky.

To nejlepší s Javory

20. 2. 19:00 Měšťanská beseda

V pondělních filmových cyklech střídá Hitchcock Kubricka

Počínaje následujícím týdnem mění Kino Beseda téma svého pondělního filmového cyklu. Režiséra Stanleyho Kubricka nahradí Alfred Hitchcock, respektive pondělní cyklus Hitchcock se vrací. V lednu nově vytvořené programové schéma ale zůstává i nadále stejné.

„Mimo pondělního cyklu promítá ve středu a ve čtvrtek Filmový klub Beseda, v pátek je cyklus takových, řekl bych, ´pařících´ filmů, které mají naladit na páteční večer, a o víkendu uvádíme filmové novinky. V neděli pak zhruba jednou do měsíce i přenosy či záznamy oper a baletů," říká dramaturg kina David Brabec.

Hned na úvod hitchcockovského cyklu uvidí diváci jeden z nejznámějších hororů Psycho. Odehrává se ve starém ponurém domě, v němž majitel provozuje příležitostně motel. Jeho hosté si tu ale rozhodně neodpočinou.

FK Beseda nabídne příští týden ve středu historický film Nadějné vyhlídky o mladíkovi z chudých poměrů, který jde sloužit k podivínské, ale bohaté ženě, kde má bavit její chráněnkyni. Ve čtvrtek je pak na programu filmová podoba veleúspěšného muzikálu Carmen s Lucií Bílou v hlavní roli. Páteční „pařící" cyklus patří v těchto týdnech dílu Quentina Tarantina a v pátek 22. února je to konkrétně jeho nejnovější snímek Nespoutaný Django. Ten uvede Kino Beseda i v sobotu v rámci novinek.

Program kina Beseda

20. 2. 17:30 a 20:00 – Nadějné vyhlídky (FK Beseda)
21. 2. 17:30 a 20:00 – Carmen (FK Beseda)
22. 2. 19:00 – Nespoutaný Django (filmy Q. Tarantina)
23. 2. 19:00 – Nespoutaný Django (víkendová novinka)
24. 2. 18:30 – Don Pasquale (záznam opery)

Kašpaři chystají v Besedě předpremiéru Othella

Jednu z nejznámějších Shakespearových tragédií Othello uvidí 27. března návštěvníci Měšťanské besedy. Jako předpremiéru ji uvede Divadelní spolek Kašpar. V hlavních rolích se představí Jan Potměšil, Klára Dostálová a Adrian Jastraban. „Klára je loňská absolventka DAMU, je jí 22 let a Honzovi 46, což byl i náš záměr. Ta hra je totiž napsaná tak, že mezi Othellem a Desdemonou je větší věkový rozdíl. Divadla ale tuto skutečnost příliš často nezohledňují. My jsme to chtěli dodržet. Když jsem je viděl na první zkoušce, byl jsem nadšen," říká šéf Kašparů a režisér hry Jakub ŠPALEK s tím, že čtené zkoušky začaly před Vánoci a v lednu se připravovala scéna.Teď se již zkouší naplno. V Plzni uvidí diváci Othella díky předpremiéře jako úplně první.

Othello: Divadelní spolek Kašpar

27. 3. 19:00 v Měšťanské besedě