Slavnostní vyhlášení uspořádalo Středisko západočeských spisovatelů pod záštitou primátora města Plzně Romana Zarzyckého v obřadní síni plzeňské radnice.

„Píďu Kejhu znám od svých šestnácti let, kdysi jako porotce Literárních Františkových Lázní. Na rozdíl od jiných měl vždy vlídný humorný nadhled a nás mladé autory uměl povzbudit i nasměrovat… Nikdy by mi nepřišlo na mysl, že budu vydávat jeho knihy!“ říká v jednatelka vydavatelství Grafia Jana Brabcová, která se ceremoniálu také zúčastnila.

Právě humor celou knihu provází. Sleduje charaktery i osudy lidí tak, jak je poznamenával tok dějin. A to všechno očima malého kluka i teenagera se svižným lehkým literárním stylem. Kulisami jsou zmizelá zákoutí staré Plzně v okolí Pekla a řeky Mže, Perlovka, Veleslavínka i dávná kina. Hrdina dospívá při pohledu na krásnou mulatku – dceru amerického vojáka. Ve škole se ale učí, že Plzeň osvobodila Rudá armáda… „S jemným nadhledem se ve vzpomínkách prolínají příběhy mých kamarádů, trampů a plzeňských postaviček. Se vzpomínkou na rané dětství se přímo pojí i název knihy, v růžových bombarďákách mě maminka jako malého dávala spát,“ uvedl autor díla, které on sám označil za plzeňské romaneto.

Ocenění autora potěšilo. "Byl jsem velmi překvapen i potěšen. Nikdy jsem se do žádných soutěží nehlásil, toto je má první kniha, kterou nakladatelství do soutěže přihlásilo," řekl Josef Kejha, který většinu svého pracovního života strávil jako novinář. Dosud vydal 14 knih, vedle beletrie, populárně naučných a historických publikací napsal také pohádkovou knihu pro děti. K Plzni a Plzeňskému kraji se vztahuje řada jeho populárně naučných knih, z nichž například Toulky českým Západem aneb z historie měst a obcí Plzeňského kraje je ceněna nejen turistickými fajnšmekry, ale také odborníky na historii.

Hned na slavnostním večeru byl čtenáři vyzván, aby napsal pokračování příběhu "Bombarďáků", který v knize končí rokem 1967. Co na to autor? "Momentálně vůbec nevím, jestli něco takového mohu slíbit. Aktuálně pracuji na knize povídek, ale nic dalšího nechci naznačovat," sdělil s úsměvem Kejha

Cena Bohumila Polana nese jméno knihovníka a literárního kritika Bohumila Polana a uděluje se za významná díla v oblasti poezie a prózy, publikovaná v uplynulém roce, spjatá svým obsahem nebo osobou autora s Plzní nebo plzeňským regionem. Vyhlašuje ji Středisko západočeských spisovatelů od roku 2001.

Vedla Kejhy letos odborná porota vedená spisovatelem, psychologem a organizátorem kulturního života Josefem Strakou ocenila čestným uznáním Kateřinu Sachrovou za knihu Čekám tě v Bangkoku.