V knihovnách se už nedají téměř sehnat, a tak lidé vyráží do knihkupectví. ,,V poslední době přibylo zákazníků, kteří shánějí průvodce. Nejčastěji stojí o Řecko, Egypt a Itálii,“ potvrzuje Jana Chodounská z prodejny na Klatovské ulici.

„V sobotu jedeme na výlet na hrad, tak chci, aby si syn něco přečetl o rytířích,“ vysvětlil včera v jednom z knihkupectví Pavel Bošek, co jde kupovat.

Přestože začíná doba dovolených, někteří prodejci knih tvrdí, že zákazníků spíše ubývá. Studenti téměř nechodí, kupují hlavně ženy středního věku a starší lidé. V prodejně na náměstí Republiky letí levné krimi příběhy, v knihkupectví v Solní ulici duchovní literatura, ve Zbrojní ulici zas thrillery. Přesto je platících zákazníků překvapivě málo, přibližně 15 až 25 lidí na prodejnu denně. I tak lze ale najít výjimky. ,,Včera jsme měli 101 platících zákazníků, dnes to vypadá na takových 80 až 90. Je to způsobeno i tím, že jsme prodejnou Knižního klubu, takže členové zde mohou uplatnit až 50% slevu na tituly,“ uvádí zaměstnankyně Libuše Hanzlíčková z knihkupectví v Sedláčkově ulici.

Prázdninovou provozní dobu knihoven najdete ZDE.

Naopak antikvariáty zaznamenaly větší návštěvnost. Studenti chodí prodávat a kupovat učebnice na nový školní rok a prodejci si všímají i zákazníků, kteří nechodí pravidelně, ale teď si kupují beletrii na dovolené a chaty. Rovněž trafiky a novinové stánky mají více zákazníků, prodávají se hlavně křížovky. Kromě průvodců se teď nejvíce půjčují kriminální příběhy, thrillery, červená knihovna a pro mladé a studenty sci–fi.

Jednoznačně nejžádanější knihy jsou už dlouhodobě od Dana Browna. ,,Nejvíce záznamů máme momentálně na Anděly a démony a samozřejmě i zbytek knih Dana Browna. Nejspíše to souvisí se zfilmovanou podobou, která právě běží v kinech,“ říká pracovnice ústřední knihovny pro dospělé Hana Nováková.

O prázdninách čeká na čtenáře změna v otvíracích hodinách knihoven. Pobočky omezily pracovní dobu a bibliobus v srpnu nebude jezdit vůbec.