Letos poprvé zavítá festival hned do šesti měst, k Plzni, Domažlicím, Dobřanům, Přešticím a Horšovskému Týnu přibyly také Klatovy, festival změnil i svůj vizuál. „Po pěti letech jsme opustili stylizovaného Malého prince a vytvořili jsme nového maskota Kaštánka, který vystihuje podzimní období, kdy se festival koná. Klatovy měly o festival zájem už několik let, promítat se tam bude v kině Šumava i v refektáři Jezuitské koleje, bude tam výstava kostýmů z prvního dílu Princezny zakleté v čase. Chystá se i velká akce na tamní Kolonádě,“ uvedl nový výkonný ředitel festivalu David Brabec.

Hned na úvod ozdobí Juniorfest svojí účastí po několika letech zahraniční host, z Německa dorazí Erdogan Atalay, který se proslavil rolí komisaře Semira Gerkhana v seriálu Kobra 11. Přijede už v pátek 4. listopadu na slavnostní zahájení, které se uskuteční od 19.30 v sále MKS v Domažlicích. Stream ze zahájení nabídne i Kulturní a komunitní centrum v Přešticích. V sobotu ráno pak zavítá na Kolonádu do Klatov a poté bude pokračovat do Plzně. Zde se od 15.30 uskuteční autogramiáda v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Svou tour završí v neděli dopoledne v Domažlicích.

Ilustrační foto.
Ranní dopravní kolaps v Plzni potrápil řidiče, uzavírka potrvá týden

Velkým lákadlem programu bude předpremiéra druhého dílu Princezny zakleté v čase, která se natáčela i na Gutštejně a do kin půjde až 17. listopadu. Promítat se bude v sobotu 5. listopadu v Dobřanech a v neděli 6. listopadu v Cinestaru v Plzni. Stejně jako u řady dalších snímků, například Princ mamánek nebo Tajemství staré bambitky 2, projekci navštíví delegace tvůrců. „V letošním roce se nám navíc podařilo dojednat úctyhodný počet zahraničních delegací. Festival navštíví tvůrci snímků Poklad, Malá vlna nebo Vinski a kouzelný prášek,” informovala ředitelka festivalu Judita Soukupová.

V průběhu Juniorfestu bude možné potkat i další osobnosti z filmového světa, například producenta Ondřeje Beránka, který v pátek v Domažlicích uvede předpremiérovou projekci zrestaurované verneovky Ukradená vzducholoď.

Soutěžní část festivalu nabídne po šesti filmech ve třech sekcích. „Jsem rád, že po předchozích ročnících máme opět mezinárodní poroty, vedle jednoho českého jsou v každé dva členové ze zahraničí, což přináší zajímavý pohled na hodnocení filmů,” pochvaloval si Brabec. Animovaná sekce představí nizozemský film Kvík o darovaném prasátku. Dětskou sekci ovládne koprodukční Kulíšek a ze sekce pro mladé diváky může zaujmout Comedy Queen, švédský snímek o plnění vlastních snů a snaze vypořádat se se smrtí matky. Soutěžní snímky jsou hodnoceny odbornou porotou. Z českých zástupců přijali roli porotců například režisér Karel Janák nebo Michaela Pavlátová, režisérka animovaného filmu Moje slunce Mad.

Černé jezero 28. října 2022.
Teplo jako v létě, na západě Čech padaly o víkendu rekordy

Opět nebude chybět ani předání cen Zlatá rafička za celoživotní přínos dětskému a mládežnickému filmu. Letošními laureáty jsou Veronika Freimanová a Josef Dvořák, který nahradí původně avizovaného Jiřího Bartošku, jenž se musel omluvit. „Veronika Freimanová cenu převezme v Erbovním sále Státního hradu a zámku Horšovský Týn v pondělí 7. listopadu od 18 hodin a Josef Dvořák ve středu 9. listopadu ve stejný čas,” dodala Soukupová.

Celkem letos festival uvede přes šedesát filmů. „Letos po změně konceptu uvádíme sice méně filmů, ale zato ve více městech. Rádi bychom všechny filmy uvedli všude, ale to dost dobře nejde,“ doplnil Brabec.

Jednotlivé vstupné na filmové projekce činí 30 - 70 Kč. Vstupenky lze zakoupit hotově na pokladnách před festivalovými sály nebo přímo v hlavním akreditačním centru v Muzeu Chodska v Domažlicích, které bude otevřené od 4. listopadu. Návštěvníci si mohou pořídit také diváckou akreditaci za 240 Kč platnou po celou dobu festivalu, nebo víkendovou akreditaci za 120 Kč. Kompletní informace k festivalu na juniorfest.cz.