Již čtyřicátý ročník festivalu Smetanovské dny letos připomene nejen své jubileum, ale i výročí významných skladatelů a interpretů. Například 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Festival zařadil do svého programu šest komorních koncertů s kompletním Beethovenovým dílem pro smyčcové kvarteto. Budou se konat v plzeňském Domě hudby. Uměleckým garantem tohoto projektu je významný český violoncellista Michal Kaňka, který ke spolupráci pozval šest domácích i zahraničních souborů. „Je to významný a ojedinělý projekt,“ konstatuje Kaňka.

Lenka Kavalová, ředitelka festivalu a Plzeňské filharmonie, která Smetanovské dny od roku 2013 pořádá, uvádí, že na programu jsou také tři symfonické orchestry v Měšťanské besedě. Zahajovací je naplánován už na27. února. Vystoupí na něm fenomenální houslista Nikita Boriso-Glebsky, Filharmonie Hradec Králové, kterou povede šéfdirigent Plzeňské filharmonie Ronald Zollman. Ceny vstupenek se nejčastěji pohybují od 220 do 480 Kč. Připraveny jsou však slevy pro seniory, studenty, zdravotně postižené i abonenty Plzeňské filharmonie. Rozpočet festivalu je okolo čtyř milionů korun. Město Plzeň přispělo 1,5 milionem, Plzeňský kraj 800 tisíci.

Ke Smetanovským dnům patří výstavy i masopust

Jubilejní 40. ročník Smetanovských dnů má na programu mezioborové sympozium a také zahájení tří výstav, které veřejnosti přiblíží jeho téma – Od práce k zábavě: Volný čas v české kultuře 19. století. Sympozium se koná 20. a 21. února v Západočeském muzeu v Plzni.

VÝSTAVY

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje už 18. února zahájí výstavu Plzeň v pohybu – rekreace, sport a zábava Plzeňanů v 19. století. Autorka výstavy Pavlína Doležalová slibuje, že v prostorách hlavní budovy knihovny ve Smetanových sadech na základě dobových dokumentů z fondu knihovny ukáží oblíbené způsoby trávení volného času Plzeňanů z různých sociálních skupin.

Od 21. února bude v síni „13“ Západočeské galerie v Plzni k vidění výstava Od práce k zábavě: Podoby volného času v umění XIX. století, kterou připravuje profesor Roman Prahl z Univerzity Karlovy. Výstava připomene známé i méně známé autory v novém pohledu: ukáže způsob, jakým ve svém díle ztvárňovali, jak lidé tráví volný čas. Výstava bude rozdělena do sedmi okruhů, např.: Procházka, výlet a lázeňský pobyt, Svátky, slavnosti a zábavy nebo Erotika krotká či nezřízená?, Z hospody do kavárny a zpět…

Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti je název výstavy, kterou připravuje Západočeské muzeum v Plzni a přístupná bude od 22. února. Její autoři ukáží, jak důležitou roli hrála v 19. století spolková činnost. a že mezi nejvýraznější plzeňské spolky patřil od roku 1862 smíšený pěvecký sbor Hlahol plzeňský.

MASOPUST

V sobotu 22. února v 16 hodin vyjde od Branky masopustní průvod. Veselici s názvem Masopust, masopust, jen mě holka nevopusť! pořádá plzeňský lidový soubor Mladina. „Máme radost, že se k nám každý rok připojí několik stovek lidí,“ říká Hynek Macák z Mladiny. Maškary zamíří k plzeňské radnici, kde požádají primátora, aby jim předal klíč od města. Pak půjdou k řece Radbuze, do niž hodí Masopusta.

Fotogalerie: Plzeňský Masopust, Masopust, jen mne holka nevopusť!

ZAHAJOVACÍ KONCERT

Hlavní hudební program začne 27. února v 19 hodin v Měšťanské besedě slavnostním koncertem s názvem Osudové okamžiky.Vystoupí na něm houslista Nikita Boriso-Glebsky v doprovodu Filharmonie Hradec Králové, kterou povede dirigent Ronald Zollman. Na programu budou skladby Antonína Dvořáka (Slovanské tance op. 46 č. 1, op. 72 č. 2 a č. 8 a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 „Anglická“) a Alexandra Konstantinoviče Glazunova (Koncert pro housle a orchestr a moll, op.

82). Ve stejný den jako zahajovací koncert se v 15 hodin u pomníků Bedřicha Smetany a Josefa Františka Smetany koná pietní akt.

Další hudební program je připraven na březen. V plánu jsou na dvě desítky koncertů.

Ředitelka pořádající Plzeňské filharmonie a Smetanovských dnů Lenka Kavalová uvádí, že část programu letošního ročníku se ponese v duchu výročí 250 let od narození Ludwiga van Beethovena. V březnu na programu bude souborné provedení smyčcových kvartetů Ludwiga van Beethovena na šesti komorních koncertech v Domě hudby.

Vstupenky na koncerty Smetanovských dnů jsou už v prodeji od prosince loňského roku.