„Moc jsme se sem těšili a na pivo také," pronesl hned v úvodu setkání usměvavý zpěvák kapely Johnny Van Zant.  Tvůrci hitů Free Bird či písně Sweet Home Alabama, mají za sebou pohnutý osud. V šedesátých a sedmdesátých letech patřili k americké rockové špičce. V roce 1977 však s kapelou spadlo letadlo, několik členů přišlo o život. Lynyrd Skynyrd se na pódia vrátili po 10 letech, za mikrofonem se objevil bratr zesnulého zpěváka Johnny Van Zant.

Pod širým nebem na plochodrážním stadionu zahrála kapela, považovaná za klasiku takzvaného jižanského rocku, 14 písniček, včetně největších hitů jako Free Bird, That Smell či Sweet Home Alabama. Jako předkapela se publiku představila legenda jižanského rocku v ČR Žlutý pes.

Když přesně podle plánu nastoupila kapela v 21:00 na pódium, víc než desetitisícový dav se poprvé zavlnil do rytmu písničky Workin' for MCA z druhé studiové desky kapely z roku 1974. Nad hlavy davu vylétly americké a české vlajky, které jsou v těchto dnech v Plzni často vidět na oslavách osvobození, ale také klasické jižanské konfederační prapory. Koncert se konal na začátku Slavností svobody, které připomínají 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Také zpěvák Johhny Van Zant, který měl po celou dobu koncertu na prsou českou vlajku, výročí osvobození připomněl. Velkou česku vlajku držel i po celou píseň Simple Man z debutového alba kapely z roku 1973.

Po téměř hodině a půl muzikanti dav ještě víc rozjásali a rozezpívali ho se svým hitem Sweet Home Alabama a koncert ukončili. Potleskem a skandováním se nechali přesvědčit už jen k víc než jedenáctiminutové verzi jedné ze svých nejslavnějších skladeb Free Bird, rovněž z debutového alba z roku 1973.

Rozhovor s kapelou si můžete přečíst zde.

Seznam odehraných písní: 

Workin' for MCA, I Ain't the One, Call Me the Breeze, What's Your Name, That Smell, Saturday Night Special, The Needle and the Spoon, I Need You, Simple Man, Mississippi Kid, Tuesday's Gone, Gimme Three Steps, Sweet Home Alabama, Free Bird