A právě tomu dalo nyní prostor plzeňské nakladatelství Cykloknihy, když vydalo knížku Na kole ke hvězdám, jejímž autorem je právě Jiří Grygar s kolektivem.

Podtituly nové knihy jsou hned tři: Co to je Ebicykl, Tipy na týdenní cykloputování a Průvodce po hvězdárnách a planetáriích. Alespoň částečně onen tajemný Ebicykl přibližuje plzeňský nakladatel Jiří Říha: „Jiří Grygar každoročně spoluorganizuje a vede ojedinělou akci, která má už téměř třicetiletou tradici. V pelotonu  se  spolu  setkávají vynikající vědci, univerzitní profesoři, ale i amatérští zájemci o astronomii a lidé nejrůznějších dalších zaměstnání, aby během týdenního letního putování po hvězdárnách a pamětihodnostech strávili báječný čas.“

Knížka pojmenovaná Na kole ke hvězdám obsahuje s podrobnými popisy 28 tras, které „ebicyklisté“ projeli během uplynulých let v České republice i na Slovensku. Trasy s více než sedmnácti tisíci kilometry mohou být inspirací zvlášť pro putování po českých a slovenských hvězdárnách a planetáriích.

Čtenář se nemusí obávat, že by  se  na  něho  ze  stránek knihy valily proudy astronomických pojmů. „Protože Jiří Grygar je skvělým vypravěčem, není text suchopárným výčtem odborných poznatků z astronomie. Koření jej i autorovy lehce filozofické pohledy na život a historky z cest jeho i mnoha dalších účastníků Ebicyklu,“ říká Jiří Říha z Plzně.