Navíc stejnojmenný projekt stejnojmenného občanského sdružení spojuje příznivce jazzu po  celý rok, a to dokonce přes geografické hranice. Letošní festival, který se uskuteční během října a listopadu, se usídlí tradičně hlavně v Plzni, ale jak už je také zvykem, zdaleka nejen zde. Tentokrát bude doma i v Klatovech, Rokycanech, Domažlicích a bavorském Schönsee.

Pro galakoncert 10. listopadu v plzeňském Velkém divadle připravují organizátoři opět lahůdku se známými jmény – letos vystoupí East West European jazz orchestra TWINS 2012 s Dennisem Rowlandem z USA a Elisabeth Kontomanou z Francie. Jakýmsi epilogem festivalu pak bude 26. listopadu swingový muzikál Hodiny jdou pozpátku v provedení Divadla Semafor s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou.

Tři festivalové novinky odtajnila již nyní jménem pořadatelů plzeňská publicistka a  moderátorka Markéta Čekanová. „Především se rozroste paleta jazzových dílen. Přibude workshop určený uskupením, která zpívají a cappella. Své zkušenosti jim přijedou předat skuteční mistři – členové švédské formace The Real Group, která s velkým úspěchem zazpívala na loňském ročníku festivalu," zdůrazňuje. Účastníci této tvůrčí dílny se setkají 20. října v Domě hudby v Plzni a těšit se mohou na spolupráci s Katarinou Henryson a Mortenem Vintherem.

„Další novinkou letošního Jazzu bez hranic bude 26. října literárně-hudební večer v kulisách výstavy futuristů v Masných krámech Západočeské galerie," přibližuje druhou z avizovaných novinek Markéta Čekanová. „Večer spojí tvorbu plzeňských literátů s jazzovou hudbou v podání Inner Spaces s Davidem Dorůžkou," vysvětluje.

A upřesnila i třetí novinku: „Ta potěší milovníky filmů Woodyho Allena. Ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň totiž Jazz bez hranic uvede na plátně kina Beseda v Plzni film Sladký ničema – Sweet and Lowdown." A po projekci jako by snímek v sále oživl. Spolu s Helmutem Nieberlem z Regensburgu by tady měl vystoupit také Američan Howard Alden, který právě pro tento film nahrál všechna kytarová sóla!