První jmenovaný si výročí připomíná jak jinak než koncertováním. Jubilejní výběr společných písniček dvojice představí i v Plzni na začátku listopadu. Vstupenky na koncert pro celou rodinu jsou čerstvě v předprodeji.

Jestliže kapely hrající nepřetržitě či s přestávkami už desítky let o sobě říkají, že na ně chodí několik generací od pamětníků po mladé, tak v případě Jaroslava Uhlíře jsou to úplně všechny žijící generace. Chodí jak předškoláci, tak i dědečkové. A zpívají všichni. Ti starší například Holubí dům nebo Severní vítr. Ti nejmladší pak písničky z pohádek nebo o zvířatech, třeba Není nutno a Když se zamiluje kůň.

„Autorská dvojice už vytvořila přes pět set písní. Každý rok si Jaroušek do programu vybírá jiné a jiné. Není ale píseň, kterou by s ním posluchači nezpívali, ať se jedná o dopolední dětská pásma Zpívání ve zvěřinci nebo o vystoupení na rockovém festivalu hodinu po půlnoci. Všude všechno znají," popisuje Uhlířovo vystupování produkční Jiří Havel.

Plzeňský koncert v odpoledních hodinách je určený dětem od čtyř let až po jejich klidně i praprarodiče. Uhlíř vystoupí se svoji rockovou kapelou, kterou si sestavil před čtyřmi roky. „Jaroušek má vždy v určitých frekvencích potřebu oprášit v sobě rockera. V roce 2010 vystupoval se skupinou Tři sestry a o dva roky později si postavil tuhle rockovou kapelu. Napřed plánovali hrát jen na festivalech. Ale když na ně chodilo víc lidí než na zahraniční rockery na vedlejších pódiích, rozhodli se vystupovat i samostatně," upřesnil Havel.

Jaroslav Uhlíř se stal profesionálním hudebníkem na počátku 70. let, kdy byl vedoucím doprovodné skupiny Evy Pilarové. Později byl klávesistou a autorem hudby rockového Faraonu, kde působil i Karel Šíp a Jiří Schelinger. Právě Šípovy texty byly prvními, které začal zhudebňovat. V roce 1976 se ale v Českém rozhlasu potkal se Zdeňkem Svěrákem a dostal od něj první svazek textů. Tím vzniklo partnerství, které nemá ve světě české hudby obdoby.

Mezi stovkami skladeb jsou písně k desítkám filmů jako například Vrchní, prchni, Trhák či Vratné láhve nebo z pohádek, kam patří Ať žijí Duchové, Princové jsou na draka nebo Lotrando a Zubejda. Dále psali písně pro televizní dětská pásma Hodiny zpěvu a to včetně hraných pohádkových oper O Červené Karkulce, Budulínkovi a další. A psali i skladby pro jiné interprety. Jaroslav Uhlíř je také autorem filmových melodií.