Jarda Hudec na začátku devadesátých let založil v Plzni tradici, díky níž se na jeden březnový večer v Plzni schází špička české hudební scény – anketu Žebřík. Její výsledky za rok 1992 byly poprvé vyhlášeny v březnu roku 1993 a od té doby se tento rituál v západočeské metropoli každoročně opakuje.

Žebřík se bude konat po pětadvacáté. Vy jste tuto plzeňskou tradici zakládal a stále ji šéfujete. Jak se cítíte, když se za oním 'žebříkovským' čtvrtstoletím ohlédnete?
Já se spíš dívám dopředu, než abych se moc ohlížel zpět, ale jsem samozřejmě rád, že jsme se Žebříkem dožili tak vysokého věku, že je o něj stále velký zájem ze strany hudebníků i fanoušků a že za tu dobu akce neztratila svou specifickou atmosféru. Mimochodem, koho by celá historie Žebříku zajímala nebo je podobným pamětníkem jako já a chtěl by si ji připomenout, může se mrknout na Anketazebrik.cz, kde jsou fotky, videa, výsledky a články ze všech 24 ročníků, včetně těch úplně prvních, které probíhaly začátkem 90. let v tehdejším Queen Clubu – dnešní Šeříkovce.

close Aleš Brichta v březnu roku 1994 na vyhlášení výsledků Žebříku za rok 1993. Slavnostní večer se konal v Plzni v Queen Clubu, jak se tehdy říkalo dnešní Šeříkovce. info Zdroj: archiv anketa Žebřík zoom_in Jak moc se za tu dobu Žebřík proměnil a co naopak zůstává stále stejné?
Anketa a princip hlasování se osvědčil, takže v posledních letech zůstává skoro neměnný. Měnilo se spíš slavnostní vyhlášení, hlavně místo konání, proto jsme rádi, že jsme se předloni usídlili v DEPU2015, kde se účinkujícím i návštěvníkům Žebříku moc líbí.

Jednu výraznou změnu však chystáte – mění se moderátorská dvojice. Proč?
Už od léta víme, že Tomáš Hanák plánuje odjet na delší dovolenou, proto nemohl garantovat, že bude v termínu Žebříku a jeho příprav k dispozici. A Báru Polákovou zase v tu dobu čekají radostné mateřské povinnosti… Takže jsme se domluvili s Jakubem Kohákem a ten navrhl Ivu Pazderkovou. Ta to s radostí přivítala a my také, protože to je skvěle sehraná vtipná dvojice, která má k hudbě a akcím tohohle typu blízko. Moc se na ně těšíme.

A koho z vystupujících budou Iva Pazderová a Jakub Kohák vítat na pódiu?
Jsme moc rádi, že na Žebříku odstartuje Recyklus tour Tomáš Kluse, půjde o jediné západočeské vystoupení. Podobně exkluzivní punc má i koncert Vypsané fixy, která zde pokřtí nové album, ale dojde samozřejmě i na její zavedené hity. Další lahůdkou bude Dan Bárta s Alicí, jejich koncerty jsou strhující a moc jich letos nebude. Hodně lidí, hlavně těch mladších, určitě přijde na fenomén poslední doby, skupinu Slza. Perličkou na dortu bude Ivan Mládek a Banjo Band, kterým to hraje skvěle a určitě pobaví každého v sále. A na úplném začátku vystoupí objev loňského roku (nejen podle Žebříku) Thom Artway. Druhá scéna a after party nese název Red Bull Saurus show case a představí nejlepší české Dje. Ta pojede až do pěti do rána.

close Václav Česák , známý sochař, je autorem ceny, kterou do-stávají vítězové jednotlivých kategorií Žebříku. info Zdroj: archiv anketa Žebřík zoom_in Ovšem moderátoři přivítají také ty, kteří uspějí v jednotlivých kategoriích. Můžete čtenářům upřesnit, jak mohou výsledky ovlivnit?
Hlasování se odehrává na www.anketazebrik.cz. V prvním kole lze hlasovat do 31. ledna. Z jeho výsledků vzejdou nominace v celkem deseti kategoriích. A z nominovaných pak mohou lidé vybírat a dávat jim svůj hlas po celý únor. My pak hlasy sečteme a v DEPO2015 10. března přivítáme první tři kapely, zpěváky atd. v každé kategorii. Každý hlasující získává možnost poslechu (streamingu) jakékoliv hudby na www.musicjet.cz zdarma. Kdo by si chtěl připomenout, co všechno se loni na domácí i zahraniční hudební scéně odehrálo, může se na témže webu inspirovat tipy redaktorů magazínu iREPORT.

Slavnostní vyhlášení se opět bude konat v plzeňském DEPO2015, jak téhle akci tento prostor vyhovuje?
Je to pozoruhodný industriálně-kulturní prostor, který Plzni mohou mnohá jiná města jen závidět. A je už dostatečně dovybavený na to, aby se v něm všichni návštěvníci Žebříku cítili komfortně. Můžeme jim slíbit, že se tam ani na chvíli nebudou nudit, po dobu trvání Žebříku bude v provozu celý areál.