Dílo švýcarského skladatele Arthura Honeggera bývá pro svou náročnost jen málokdy divadelně zpracováno. Do náročného projektu v režii Tomáše Pilaře se kromě opery DJKT zapojil i soubor baletu, členové muzikálu a činoherci, kromě operního a dětského sboru DJKT se na mohutném účinku podílí i sbor Nová česká píseň.

Zajímavostí je i to, že pro inscenaci bylo nutné rozšířit orchestřiště, obsazení orchestru je totiž jedno z největších, jaké mohli diváci v Plzni zažít. Kromě nového koncertního křídla Steinway zní v inscenaci i dva méně obvyklé nástroje – zvonkohra celesta a Martenotovy vlny, resp. novější nástupce tohoto nástroje.

Právě proto, že Jana z Arku na Hranici nebývá na repertoáru českých divadel často k vidění, využívají někteří diváci jedinečné příležitosti a chodí na představení opakovaně. „Inscenaci jsem viděla potřetí a rozhodně ne naposledy. Z moderní Honeggerovy hudby jsem měla obavy, neznala jsem ji, ale líbí se mi a na některé pasáže už vyloženě čekám," říká divačka Vlaďka Krátká a dodává, že ji nadchlo celkové pojetí: „Velmi autenticky na mě působí jednoduchá a přitom monumentální scéna, stejně jako propracované kostýmy. Příběh Jany z Arku je emotivní a skvělý light design celou atmosféru jen umocňuje. Nejraději mám scénu, kdy Martin Šinták přichází jako archanděl s obrovskými křídly a dopadají na něj paprsky slunce. Ačkoliv je příběh silný, není inscenace nikterak depresivní, naopak, její vyznění je pozitivní, plné naděje, že nad vším vítězí láska."

„Jsem rád, že jsem se mohl setkat s tímto méně uváděným Honeggerovým dílem a poznat skrze něj libreto Paula Claudela. Oceňuji, že divadlo uvádí inscenaci s takto duchovním tématem," říká generální vikář Plzeňské diecéze Krzysztof Dędek.

Soutěž

Jednu z posledních šancí posoudit, jak se inscenování oratoria v Plzni povedlo, mají i naši čtenáři. Mohou vyhrát volnou vstupenku pro dvě osoby na zítřejší uvedení Jany z Arku na hranici. Soutěžní otázka: Kdy byla Jana z Arku upálena? Odpovědi zasílejte dnes (8. 11.) na mail kultura.zapad@denik.cz. Jako předmět zprávy uveďte Soutěž Jana z Arku. Napište své jméno, adresu a telefon. Odměníme správnou odpověď, která dorazí 9. v pořadí. Výhra bude vydána osobně na občanský průkaz.