Získá Tomáš Klus opět prvenství a stane se Žofie Dařbujánová poprvé Zpěvačkou roku? To se hudební fanoušci dozvědí v pátek 9. března na slavnostním vyhlášení hudebních cen Žebřík, které se koná v plzeňském DEPO2015.

Anketu vyhlašuje magazín iReport a vzhledem k tomu, že první slavnostní vyhlášení se konalo v roce 1993, tak letos anketa Žebřík slaví čtvrt století své existence. Na základě lednového hlasování bylo určeno vždy pět nominací za zajímavé hudební počiny v roce 2017 v celkem deseti kategoriích. „Nominacím vévodí Tomáš Klus. Fanoušci mu přisoudili hned pět šancí na úspěch – v kategoriích Zpěvák, Skladba, Videoklip, Album a Akce roku.

Tři nominace mají Ewa Farna či Divokej Bill, ale také debutant David Stypka nebo skupina Mydy Rabycad, když počítáme i účast Žofie Dařbujánové mezi Zpěvačkami roku,“ informuje Jarda Hudec, ředitel hudebních cen Žebřík. Hlasování probíhá ještě do konce února na www.anketazebrik.cz. Vítězové jednotlivých kategorií získají originální sošky z dílny renomovaného sochaře Václava Česáka.

Předávání cen je už čtvrt století spojeno s mnohahodinovou koncertní show. Letos organizátoři ohlásili, že vystoupí kapely Olympic, Wohnout, multinstrumentalista a zpěvák Honza Křížek, známý z kapely Walk Chock Ice, zpěvačka Lenny a také zpěvák Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, jenž zároveň 2. března zahajuje koncertní turné, které nese název po jeho nejnovějším albu Sám sebou Tour. „Jasně, na turné zazní písně z tohohle alba, ale i výběr ze starších období, jenže na turné hraji dvouhodinový koncert a na Žebříku to bude pouze hodina, takže to bude trošku nahuštěnější set novinek i starších písniček,“ slibuje návštěvníkům Žebříku Michal Hrůza, který však v depu nebude pouze jako účinkující, ale i jako čekatel na cenu.

Má totiž nominace v kategoriích Videoklip a Zpěvák roku. „Už samotná nominace je pro mě určité ocenění. A jsem za něj vděčný,“ říká s dodatkem, že samozřejmě bude s napětím očekávat, jak to nakonec dopadne. A ať to dopadne jakkoli, do Plzně se těší: „Plzeň vždycky byla a v současnosti je mimořádné město, ve kterém je radost zahrát. Už jako kluk jsem jezdil kousek od Plzně na tábory v údolí řeky Střela. Takže už od dětství mám Plzeň velmi rád.“

Slavnostní vyhlášení hudebních cen Žebřík začíná v pátek 9. března v DEPO2015 v 19 hodin a moderují ho herci Tomáš Hanák a Jitka Schneiderová.