Výročí tohoto renesančního muže, jenž byl hercem, dramatikem, režisérem, spisovatelem, moderátorem, vypravěčem či výtvarníkem, si během podzimu připomínají mnohé plzeňské instituce. Jednou z nich je i Studijní vědecká knihovna Plzeňského kraje.

V knihovně se v září konal literární festival věnovaný Miroslavu Horníčkovi. Až do 5. října jsou v 1. patře k vidění koláže Miroslava Horníčka, které zapůjčili manželé Olga a Rudolf Tomšů z Tachova.

„Miroslav Horníček své koláže rozdával přátelům a my se mezi ně směli počítat,“ uvádí Rudolf Tomšů. „Jezdil každé léto do svých milovaných 'Mariánek', a odtud k nám do Tachova přijížděl na víkendy,“ vzpomíná Rudolf Tomšů. Uvádí, že jejich sbírka čítá dvě desítky koláží.

„Kolik jich Miroslav skutečně vytvořil, dnes už asi nikdo nezjistí, protože je opravdu hodně rozdával svým přátelům. Měl rád surrealismus a to je právě na jeho kolážích vidět. Tvořil je už od šedesátých let minulého století až do doby, kdy už tuto výtvarnou techniku nezvládal. Při pohledu na koláže je určitě každému jasné, že je to jako u chirurgů – třesoucí se rukou nelze operovat ani s precizností vystřihovat a nalepovat,“ vysvětluje Rudolf Tomšů.

Upozorňuje, že svou sbírku vystavují teprve podruhé. Ještě jednu výstavu budou pořádat v Plzni, další se uskuteční v Praze. Manželé Tomšů patří do skupiny Horníčkových přátel a případně obdivovatelů, kteří se starají o jeho odkaz.