Co se stane? Na to už před rokem odpověděla německá spisovatelská hvězda Timur Vermes ve své knize Už je tady zas. Tato kniha právě míří i na český trh a jedno setkání s ní se uskuteční i v Plzni, konkrétně 20. října v Měšťanské besedě. Bude o to zajímavější, že se tak stane v rámci cyklu scénických čtení LiStOVáNí herce Lukáše Hejlíka, který knihu představí i v hrané podobě.

Podle knihy Hitler v roce 1945 nezemřel. Jen usnul. A z ničeho nic se probudí po 66 letech na předměstí kosmopolitního Berlína. Lidé ho považují za neškodného blázna, který je pro smích a možná dokonce vzbuzuje lítost. Jen ale do doby, než se jeho video objeví na YouTube. Najednou začne získávat obdivovatele, vstoupí do politiky a ambiciózně prosazuje svůj program. Tentokráte je to ale například boj proti psím výkalům v ulicích.

Vermes píše knihu ve formě, jako by ji vyprávěl sám Hitler. Studoval kvůli tomu jeho projevy a dokonce i Mein Kampf. Knihu píše humorně. Jedním z cílů je bezpochyby pobavit. Ale burcuje i k zamyšlení, jestli by se v současném Německu znovu nenašly davy, které by největšího tyrana všech dob opět obdivovaly.

„Zprvu se mu vysmíváme, protože je mimo realitu a tak bezmocný. Pak se ale přistihneme, že se smějeme s ním společně a přitahuje nás víc, než jsme si ochotni připustit. Začíná nás zajímat a zjistíme, že když nevnímáme jeho zločiny, je nám s ním docela příjemně," popisuje Vermes své dílo, kterého se prodalo už milion kusů.

Do Čech přichází 16. října a ve stejný den se objeví i v projektu LiStOVáNí. Projekt založil už v roce 2003 herec Lukáš Hejlík známý například ze seriálů Ošklivka Katka nebo Ordinace v růžové zahradě. V projektu se snaží na divadelní pódium s dalšími herci přenést děj i atmosféru zajímavých literárních děl zahraničních i českých. Každý rok jich představí zhruba desítku. S projektem navštěvují klasická divadla i školy. Nejčastěji vystupují v Praze, Brně, Bratislavě, Havlíčkově Brodu a Českých Budějovicích. V plzeňské Besedě se LiStOVáNí konalo již třikrát. Víc informací najdete na www.mestanska-beseda.cz.

LiStOVáNí: Už je tady zas

Lukáš Hejlík, Alan Novotný
20. 10. 20:00 v Měšťanské besedě

Filmovými hvězdami týdne jsou Almodóvar, Diana a Jobs

V Kině Beseda v tomto týdnu pokračuje přehlídka filmů Pedra Almodóvara snímky „Kůže, kterou nosím" s Antoniem Banderasem a „Rozkoš v oblacích" s Blancou Suárezovou. Banderas hraje plastického chirurga. Objeví odolnou kůži, která by zřejmě zachránila život jeho ženě, jež zemřela při nehodě, a on to chce otestovat. Drama Rozkoš v oblacích líčí, jak jednají lidé 11 kilometrů nad zemí, když jim zbývají poslední minuty života.

Milovníci filmů o významných osobnostech se mohou těšit na snímek o utajované pasáži života princezny Diany a také na film jOBS, který popisuje, jaký ve skutečnosti byl technologický vizionář Steve Jobs a proč jej jedni zbožňovali a druzí zase nesnášeli.

Program kina Beseda

30. 9. 19:00 – Kůže, kterou nosím (9 let Pedro Almodóvara)
2. 10. 17:30 – Collete (novinky a hity)
2. 10. 20:00 – jOBS (ti, kteří ovlivnili svět)
3. 10. 17:30 – Diana (ti, kteří ovlivnili svět)
3. 10. 20:00 – Únos (filmy, které stojí za to vidět)
4. 10. 19:00 – Rozkoš v oblacích (9 let Pedro Almodóvara)
5. a 6. 10. 19:00 – Diana (ti, kteří ovlivnili svět)