Ples s názvem To tenkrát v čtyřicátom pátom se nesl v duchu osvobození a radostné euforie a tančilo se zejména na swingové melodie. „Byl to můj nápad. Když se mě loni organizátoři ptali, co významného nás letos čeká, napadlo mě kulaté výročí osvobození,“ líčí vznik nápadu hejtmanka Milada Emmerová, která si pro tento večer vypůjčila dobové šaty z Divadla J. K. Tyla. „Uvažovala jsem o odkoupení, ale ředitel divadla mě upozornil, že by byly velmi drahé,“ vtipkovala hejtmanka.

Přibližně hodinu před půlnocí byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší dobové oblečení. Na pódiu se objevilo pět nejstylovějších párů, a ačkoli chtěl původně Petr Jančařík vyhlásit vítězů více, hejtmanka dokázala, že je hlavou nejen Plzeňského kraje. „Nejvíce mě oslovil mladík v americké uniformě a jeho partnerka v plzeňském kroji,“ prohlásila Emmerová, díky níž se Lucka Taušlová a Jakub Řeboun stali absolutními vítězi.

O tom, že půjdou na ples v dobovém oblečení, prý bylo rozhodnuto velmi brzy. „Přítel má originální americkou uniformu a napadlo nás, že dívka v kroji bude vhodné doplnění, vždyť děvčata takhle osvoboditele také vítala,“ svěřila se Lucka, která také využila divadelní půjčovnu. „Z kroje je moje jen holubice, kapesníček, červené punčocháče a boty,“ upřesňuje sympatická slečna.