Pokud nějaký titul v posledních letech v divadle letí, pak je to rodinné drama Podivný případ se psem. Předlohou je nejlepší britská kniha roku 2003 Marka Haddona, kterou po devíti letech přepsal na inscenaci Simon Stephens.
Krátce po uvedení se přesunula do Královského národního divadla v Londýně, pobrala několik divadelních Oscarů a do roka začala cestovat po světě. Loni v květnu ji jako páté v Čechách uvedlo i Divadlo Kalich. To ji ve hvězdném obsazení například s Hanou Vagnerovou a Simonou Babčákovou uvede začátkem března i v Měšťanské besedě.
„Je to příběh autistického kluka, skrz jehož oči vnímáme pohled na celý svět ale vlastně hlavně na jeho rodinu a nejbližší lidi kolem. A vnímáme ho v takových extrémních situacích, kdy se vyrovnává s jakousi rodinnou krizí," popisuje jedna z nejobsazovanějších televizních hereček současnosti Hana Vagnerová, která ztvárňuje Christopherovu asistentku. Jeho vlastní matka v podání Babčákové ho totiž brzy po zjištění chlapcových zvláštností opustila. Otec mu později řekl, že je mrtvá. Pravdu se autismem postižený naivní teenager dozví, až když začne pátrat po vrahovi sousedčina pudla.
„ Je to o autismu, o rodině, o dospívání a je to taky o tom, kdo toho psa vůbec zabil. Je to především drama, ale jsou tam i prvky komedie. A já myslím, že je to i trochu o pubertě, protože hodně věcí, které Christopher prožívá, zná asi každý dospívající kluk," popisuje představitel hlavní role Jan Cína.
Tím, že je autista, vnímá svět jinak. „Miluje čísla, pořádek, režim. Ví, jak by věci měly být. Ale nerozumí, když je někdo udělá jinak. Vnímá svět naivně, ale přitom hrozně hezky. A z toho si každý uvědomí, jaké jsou ty největší lidské hodnoty a že to nejhezčí v životě, je to, co zažívá doma," doplňuje Vagnerová.
Čtvrtou nejdůležitější postavou je Christopherův otec v podání Marka Daniela, podle kterého bylo velmi odvážné dostat toto téma na pódium.
Předlohou je knížka, která je sice skvělá, ale je psaná jako vyprávění jedné osoby – chlapce. Zdramatizovat takovou knihu je těžký úkol, a ne každému se to povede. V tomto případě se to však vydařilo.
V Británii získala hra několik Cen Lawrence Oliviera a na Broadwai Cenu Tony," připomíná Daniel. Pražské nastudování pak řídila umělecká dvojice Skutr, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.
Podivný případ se psem: Divadlo Kalich
7. 3. od 19 hod v Měšťanské besedě