Vedení instituce po dosavadním šéfovi Václavu Malinovi převezme jeho zástupkyně Zuzana Motlová. Ta byla jmenována správní radou Galerie města Plzně ve čtvrtek.

Galerie města Plzně je obecně prospěšnou společností, kterou založilo město Plzeň. Václav Malina, jenž galerii vedl od roku 2001, se rozhodl odejít do důchodu.

„Do vypsaného výběrového řízení na pozici šéfa Galerie města Plzně se přihlásili čtyři zájemci," uvedla Zdeňka Kubalová, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně, a dodala, že správní rada vybrala Zuzanu Motlovou, která do galerie nastoupila v roce 2010. Nejprve působila jako odborná asistentka a kurátorka výstav, poslední rok pracovala na pozici zástupce ředitele. Zuzana Motlová uvedla, že mezi její plány patří navázání spolupráce s mladými začínajícími umělci, rozvinutí interaktivních programů pro děti a mládež či pořádání lektorských kurzů ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni. Galerie získala od města Plzeň čtyřletý grant, v jehož rámci hospodaří v letech 2012 2015 se čtrnácti miliony korun.

Galerie města Plzně: Václava Malinu ve vedení střídá Zuzana Motlová

Václav Malina se po jedenácti letech ve funkci ředitele galerie rozhodl odejít do důchodu.

Jaké pracovní úkoly vás v lednu ještě čekají?
Především administrativní záležitosti spojené s předáváním funkce. Chci své nástupkyni odevzdat vše v pořádku. Musím vyúčtovat čtyřletý grant, který galerie získala od města Plzně, zpracovat Výroční zprávy. Také ještě budou dobíhat akce spojené s předchozím rokem, jako např. prezentace monografie Jiřího Kovaříka nebo dvou knížek edice Imago et verbum vydaných v závěru roku 2012.

Jistě se ale alespoň v polovině tohoto roku budou konat výstavy, na jejichž přípravě jste se podílel…
Závazný program na rok 2013 je hotový. Je zpracován i rámcový plán do roku 2015. První výstava roku 2013 s názvem Pod Ještědem začne 7.února. Bude to poslední díl desetiletého projektu mapování mimopražských uměleckých center a regionů. Na její přípravě jsme s Oblastní galerií v Liberci pracovali s více než ročním předstihem a vyjde k ní také česko-německý katalog. Podali jsme aktuálně všechny žádosti o granty a dotace a také jsou připraveny k vydání i další svazky edice Imago et verbum.

Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste do své funkce nastoupil?
Nastupoval jsem do funkce ředitele tehdejšího X – centra. Za tu dobu se hodně změnilo včetně názvu galerie. Začátky nebyly snadné, organizace byla zadlužená, měla výpověď z dosavadních kanceláří, bylo nutné propustit téměř všechny zaměstnance. Měl jsem jen jednu asistentku, zůstala kustodka. Podařilo se vybudovat dobrý pracovní tým, v posledním roce i navýšit financování téměř na dvojnásobek, což se projevilo v kvalitě výstav i objemu vydávání publikací. Dnes má GmP dobré renomé v rámci celé České republiky i v zahraničí, vždyť jsme uspořádali zhruba 150 výstav v GmP, z nichž 20 bylo reprízováno doma či v zahraničí, a vydali jsme pět desítek publikací. Přehled o naší činnosti podává objemná kniha 10 let Galerie města Plzně o 464 stranách velkého formátu, kterou jsme právě vydali.

A jaké jsou vaše další plány?
Já už si toho moc neplánuji. Nějaký čas ještě budu učit, chtěl bych se vrátit k malování, které jsem poslední roky dost zanedbával, víc číst a také psát, no a čas od času udělat nějakou tu výstavu nebo vydat katalog či knížku. Rád bych zůstal u vedení edice Imago et verbum, kterou jsem zakládal.

Zuzana Motlová v GmP působí necelé tři roky. Dva roky byla odbornou asistentkou a kurátorkou výstav, poslední rok působila jako zástupce ředitele.

Jaké pracovní úkoly jste dosud v GmP řešila?
Především šlo o práci kurátorskou. Spolupracovala jsem na konceptech výstav, komunikoval s umělci a vybírala díla vhodná pro naše výstavy. Měla jsem také na starosti grafiku tiskovin; katalogů k výstavám a knih v edici Imago et verbum. Graficky jsem připravovala např. Otylé ach Josefa Hrubého, která byla nominována na cenu Magnesia Litera za rok 2011 nebo Jak jsem potkal básníky Karla Trinkewitze, která získala letos Cenu Bohumila Polana. Naposledy jsem pracovala na výroční publikaci 10 let Galerie města Plzně.

Proč jste se rozhodla do výběrového řízení, v němž byl vybírán nástupce dosavadního ředitele Václava Maliny, přihlásit?
Chtěla jsem tuto práci dělat. Je je mi blízká a zajímá mě. Vím, co obnáší, a těším se na spolupráci s umělci a realizaci výstavních projektů, ale uvědomuji si i méně příjemné stránky, jako je například shánění peněz na výstavní činnost, což není v dnešní době snadné.

Můžete představit vaše plány s Galerií města Plzně.
Plánuji navázat spolupráci s externími kurátory, kteří by byli schopni zajistit vysokou úroveň výstav, a také se chci zaměřit na mladé a začínající umělce. Myslím, že mladé umění s sebou přinese další zisk v podobě potencionálního publika z řad studentů uměleckých i mimouměleckých oborů všech středních i vysokých škol. Plánuji dále rozvinutí animačních programů. Při hravých a zároveň poučných interaktivní programech, jež budou pro děti vizuálně atraktivní, se rozvíjí dětská tvořivost a zároveň se děti naučí vnímat současné umění, být vůči němu otevřenější. Také bych ráda více spolupracovala s Pedagogickou fakultou ZČU v Plzni v podobě pořádání lektorských kurzů. V plánu mám i pořádání diskuzí, kterých by se účastnili jak umělci, tak veřejnost. Tím vším by bylo možné vytvořit určitou komunitu, hlavně mezi mladými umělci, a aktivně zapojovat do dění kolem naší galerie mládež. Zároveň umístění galerie v centru města nabízí možnost rozvinout komunikaci s širokou veřejností a pořádat akce, jež by umožnily přímé propojení výstavního prostoru s prostorem náměstí.