„Záleží, jestli se na místě něco najde. Pokud archeologové objeví něco vzácného, je možné, že bude průzkum trvat roky,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu René Zeithaml. Právě kraj vyhlásil loni v říjnu veřejnou architektonickou soutěž, vítězný návrh s pracovním názvem Levitující hranoly v transparentním obalu je od studia Kuba & Pilař architekti, s. r. o.

Tato firma zpracuje projektovou dokumentaci a zajistí i stavební dozor. „Jako autoři přesně vědí, co budova má mít a nemůže se stát, že stavitelská firma špatně pochopí zadání,“ vysvětluje Zeithaml.

Vzhledem k tomu, že v místě plánované stavby stával špitální areál a kostel Máří Magdalény s hřbitovem, je více než jisté, že budou mít archeologové plné ruce práce.

„Průzkum potrvá řádově měsíce, vše záleží i na technických věcech, jako je přeložení inženýrských sítí,“ míní Jiří Orna, archeolog Západočeského muzea v Plzni, které má práce na starosti. Podle Orny půjde o revizní výzkum, je třeba zjistit stav zdiva u kostela, nad nímž budou provedeny minimálně tři sondy. „S těmi chceme začít už v pondělí 2. srpna,“ dodal Orna.

Financování stavby je zatím ve hvězdách, kraji by měla pomoci i Evropská unie a možná i stát. „Připravujeme žádost do Regionálního operačního programu a kraj vede jednání i s ministerstvem kultury. Je ale třeba získat více než polovinu nákladů, jinak realizaci nové budovy galerie téměř vylučuji,“ řekl Deníku krajský ekonom Milan Chovanec. Nová galerie přitom vyjde minimálně na 550 milionů korun.

Co také mohlo stát u Zvonu? Další návrhy najdete ZDE.