V hlavní budově Západočeského muzea v Plzni totiž začíná unikátní výstava s názvem jak se oblékají pohádky. Její autorkou je Jana Sommerová.

Na jaké perličky se mohou návštěvníci těšit?
Mezi nejzajímavější kostýmy patří originály červánkových nebo stříbrných svatebních šatů z Popelky, šaty princezny Krasomily z Pyšné princezny či kostým pana Wericha z pohádky Byl jednou jeden král. Z novějších pohádek určitě zaujme kolekce kostýmů ze seriálu Arabela (šaty Arabely, Xenie ale i královny a samozřejmě i kostýmy čarodějů Rumburaka a Wiga) nebo kostým Karla Gotta – Lucifera z Pekla štěstí 2.

Můžete prozradit, který z kostýmů je nejdražší a kolik stojí?
Samozřejmě všechny kostýmy mají svou hodnotu a obecně se dá říci, že je velmi vysoká. Řekněme, že se pohybujeme u novějších z nich v řádech desetitisíců a u těch starších i ve statisících. Je nutné podotknout, že se zde nebavíme o výrobní hodnotě kostýmu, ale u většiny z nich o historické hodnotě, která je často ve financích nevyčíslitelná. Vždyť kostýmy které se zde dochovali – šaty Nataši Golové, červánkové šaty Popelky, královský kostým pana Wericha nebo šaty princezny Lady případně princezny Krasomily – to jsou opravdové rarity, které jsou součástí naší národní historie. Často se jedná o jediné hmotné věci, které se kromě vlastního filmu z těchto projektů zachovaly.

Jak se podařilo je zachovat?
Za to, že zde tyto věci můžeme dnes vidět, vděčíme pouze lidem z divize Fundus Barrandovského studia, kteří se o tyto kostýmy v minulosti i nyní vždy pečlivě starali a střežili je pro budoucí generace. Některé kusy již byly dokonce zařazeny mezi kulturní dědictví MK ČR .

Výroba kostýmů bývá jistě náročná. Jak dlouho trvá?
To je velmi relativní. Obecně se dá říci, že ušití historického kostýmů může trvat cca 30 hodin, ale pokud se jedná o náročnější kostýmy může to být 100 a více hodin. Je to naprosto individuální. Co kus to vždy originál.

Které z kostýmů se inspirovaly například historickými obleky?
V zásadě všechny pohádkové kostýmy mají jakýsi základ v historii, většinou se v nich objevují prvky historického období, kam byl děj pohádky zasazen. Nejčastěji se setkáváme s renesancí – Císařův pekař – Pekařův císař, rokokem – S čerty nejsou žerty a gotikou v Pyšné princezně nebo Princezně se zlatou hvězdou. Samozřejmě se jedná o pohádky. Kostýmní výtvarníci v nich tak mohou mísit prvky jednotlivých historických období a svých představ. Jak je známo, v pohádce a fantazii je vše dovoleno.

Můžete uvést nějaké zajímavosti o některých kostýmech?
Jedna z největších a nejvýznamnějších ucelených kolekcí kostýmů, která v historii fundusu vznikla, byly renesanční kostýmy pro Císařova pekaře a Pekařova císaře. Tyto kostýmy následně hrály v mnoha českých i zahraničních filmech.

Jaké materiály tvůrci kostýmů používají nejčastěji?
Obvykle jsou všechny kostýmy materiálově poplatné době svého vzniku. Například v roce 1974, kdy vznikala Popelka, byl populární krymplen a úplet ( podívejte na červánkové šaty), na kostýmy pro Císařova pekaře a Pekařova císaře i pro film Byl jednou jeden král byly hojně použity krojové brokáty (šaty Marušky). V pohádce Princ a Večernice zase dominují lurexy. Nejdůležitější ale vždy bylo a bude vidění kostýmního výtvarníka. A svou roli hraje i finanční hledisko.