„Každý ročník se snažíme představit soubory ze zemí, které tady ještě nebyly, takže letos to byli hosté ze Srbska nebo z Mexika. Kromě našich souborů tu letos ale také vystoupily soubory polské a slovenské. Celkem jich diváci viděli včetně těch dětských sedmnáct,“ říká ředitelka festivalu Michaela Vondráčková.

Ta jen lituje, že čtvrteční počasí nedovolilo uskutečnit dlouho připravované folklorní zastavení na selském dvoře U Matoušů v Plzni Bolevci. Poprvé se ale festival s velkým úspěchem rozšířil i do Plas na severním Plzeňsku, kde ho přivítal zaplněný kulturní dům.

„Rostoucí návštěvnost nám dělá radost. Kromě Plas jsme zaplnili i amfiteátr v Konstantinových Lázních a hlediště na hlavní scéně U Branky bylo také od pátku do neděle plné,“ dodává spokojeně Vondráčková.

Prostor U Branky se stal už po několikáté centrem celého festivalového dění a umožňoval opět setkání lidí s vystupujícími soubory i mimo scénu. Umístění pódia a hlediště pod stromy v sadovém okruhu si pochvalovali diváci i účinkující.

„Je to parádní místo se svojí neopakovatelnou atmosférou. Pro přehlídky tohoto typu je úplně ideální. Na velkém náměstí by se to celé trochu ztrácelo,“ pochvaloval si vybrané místo moderátor hlavního dětského pořadu s názvem Nebudem pořád tak maličký Vladimír Šťovíček.

Zdroj: Pavel Bouda

Pro diváky byla velkým oživením účast amerického souboru Dance Academy of Mexiko, který nadchl nejen svými spektakulárními tanečními kostýmy, ale i rytmickou jihoamerickou hudbou. Stejně tak brzy roztančila stojící diváky i energická balkánská muzika s tanci a zpěvem srbského souboru Krušik.

Sotva ale 26. ročník festivalu skončil, organizátoři už začali pracovat na programu toho příštího.

V sobotu proběhl už 6. ročník oblíbeného festivalu Víno a jídlo na Kozlu.
Na zámku Kozel se jedlo a pilo, hitem bylo frizzante. Podívejte se

„Témat bude několik. Například u příležitosti 10. výročí Plzeň EHMK 2015 bude jedno z festivalových témat PLZEŇ - 10 let kulturním srdcem Evropy nebo Tajemství boleveckého statku U Matoušů, protože uplyne 390 let od narození sedláka Matouše Wiezla, po kterém Selský dvůr U Matoušů v Plzni Bolevci nese jméno. A pozvat bychom chtěli tentokrát například zahraniční soubory z Japonska, Velké Británie nebo Nového Zélandu,“ odhaluje plány pro příští rok Michaela Vondráčková.