„V soutěži celovečerních filmů se letos o Zlatého ledňáčka utká deset snímků, osm jich programová rada festivalu zařadila mimo soutěž. Dvacet filmů se pak bude snažit uspět v soutěži o nejlepší dokument, dalších pět dokumentárních filmů bude promítáno mimo soutěž,“ uvedla koordinátorka festivalu Eva Košařová.

Porotu, která rozhodne o tom, který z celovečerních snímků si cenu z Plzně odveze, letos netradičně nepovede osobnost spojená se světem filmu. Stala se jí totiž operní pěvkyně a dcera významného prvorepublikového kabaretiéra a spisovatele Soňa Červená. Podle Košařové to ale není zase příliš neobvyklé. „V současné době je to trend. Řada festivalů má v porotě člena, který je z jiného oboru,“ dodává.

Jako každý rok jsou připraveny pocty legendám českého filmu. Tentokrát patří herečce Ivě Janžurové, herečce Vlastě Chramostové a jejímu manželovi, kameramanovi Stanislavu Milotovi a také výjimečnému rodu tvůrčích osobností Procházků.

Letošní Finále bude hostit hned dvě talkshow. Kromě tradičního pořadu Zdeňka Suchého, jenž si letos pozval Terezu Voříškovou, Kryštofa Hádka, Báru Hrzánovou a Zdeňka Vřešťála, je připravena ještě jedna debata. Jejím průvodcem bude filmový publicista Tomáš Baldýnský a pozvání přijali Martin Dejdar a Jiří Lábus. Filmu bude Plzeň patřit až do 23. dubna, kdy festival končí.