„Je to především proto, že letos máme nejnižší rozpočet za posledních osm let. Například oproti roku 2007 jsme na devětapadesáti procentech,“ vysvětlil důvod, proč letos nebude možné navštívit festivalové projekce v multikině Cinema City, ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Zároveň to ale představuje naplnění jednoho z cílů organizátorů po přestěhování festivalu z kina Elektra. „Od začátku jsme chtěli, aby se akce odehrála jen na jednom místě. Bude to lepší i pro delegace k jednotlivým filmům. Často se vloni stalo, že zamířili do multikina a do Besedy už se nedostaly. A to byla škoda, protože naším cílem je, aby se tady bylo možné se všemi tvůrci setkávat,“ konstatuje výkonná ředitelka Finále Pavla Kormošová.

O hlavní festivalovou cenu, Zlatého ledňáčka, se letos od osmnáctého do čtyřiadvacátého dubna utká devět celovečerních filmů a devatenáct dokumentů. Zájemci ale mohou během festivalu vidět i zbylé přihlášené celovečerní filmy, které měly premiéru od dubna 2009 do dubna 2010, a výběr ze čtyřiasedmdesáti přihlášených dokumentárních snímků.

Připraveny jsou také sekce, které přinesou poctu Drahomíře Vihanové, Petru Čepkovi a Karlu Zemanovi. Na besedách je přislíbena účast režisérky Vihanové i manželky a dcery Petra Čepka.

Mezi hosty Finále by měli být například také režisér Saša Gedeon, herci Pavel Liška nebo Marek Vašut.

Sekce Fenomén doby se bude věnovat českému undergroundu. Kromě snímků, které zachycují alternativní českou hudební scénu, bude možné u Zacha a v Andělovi navštívit také koncerty kapel The Plastic People of the Universe nebo DG 307.

Ráno si na své přijdou děti i ostatní milovníci animovaných pohádek. Jako připomenutí pětačtyřicátých narozenin Večerníčka se budou promítat nové seriály včetně těch, které televize ještě nevysílala, i osvědčené hity jako Štaflík a Špagetka, Maxipes Fík nebo Bob a Bobek.

Vstupenky a akreditace je letos možné získat jen v pokladně Měšťanské besedy. Rezervace po internetu bude spuštěna čtvrtého dubna.