Snímek se na plátno před festivalové publikum dostane krátce po dokončení střihu a postprodukčních pracích. „Paní režisérka Vihanová se tímto uvedením symbolicky po roce vrací do Plzně, kde loni byla předsedkyní poroty a kde také vznikala část dokumentu,“ říká Ivan Jáchim, ředitel festivalu. V roce 2010 navíc věnoval festival Drahomíře Vihanové knihu z edice Finále.

„Snímek bude pochopitelně vycházet ze životního příběhu a tvorby této svérázné a dle mého názoru nedoceněné autorky, ale místo životopisného a filmografického informování se bude snažit o hlubší výpověď,“ uvádí Miroslav Janek k portrétu Drahomíry Vihanové. Její celovečerní prvotina skončila v trezoru a režisérka se tak etablovala především jako jedinečná dokumentaristka a pedagožka na FAMU, na niž vzpomínají celé generace našich tvůrců z oblasti hraného i dokumentárního filmu. Projekt Umanutá má svůj počátek v létě 2010, kdy režisérka Daniela Gébová zorganizovala několikadenní předtáčku k filmu o Drahomíře Vihanové na její chalupě v Orlických horách. „Já jsem se zapojil v roli kameramana. V lednu 2011 mi Daniela oznámila, že odjíždí na dlouhou dobu do Austrálie, a nabídla mi, přesněji řečeno vybídla mě k tomu, abych tento projekt převzal, pokračoval v něm a dokončil ho. Této pobídky jsem se s chutí chopil,“ líčí vznik filmu Miroslav Janek.

„Zkoumáním jednotlivých životních vzletů a pádů paní režisérky i reflektováním témat některých jejích filmových děl jak hraných, tak dokumentárních chci dospět k formě víceméně esejistické, k otázkám životních ztrát a nálezů, k otázkám tvůrčí umanutosti a daně z ní plynoucí, k otázkám samotného smyslu či nesmyslu lidského konání, potažmo i k otázkám stavu věcí jak ve filmu, tak ve společnosti,“ dodává Miroslav Janek.

Snímek vznikl v koprodukci společnosti Verbascum a České televize. V jednání je jeho uvedení v tuzemské kinodistribuci společně s krátkým filmem Drahomíry Vihanové Denně předstupuji před Tvou tvář… z roku 1992.

Festival Finále dokument Umanutá uvede v rámci slavnostního zahájení, ale také v sobotu 28. 4. od 12.00 hodin.

Umanutá

režie: Miroslav Janek
28. 4. od 12.00 hodin, Měšťanská beseda, Finále Plzeň