Ve čtyřech kategoriích hodnotila soutěžní díla také studentská porota, shodné hodnocení od obou porot měla kategorie nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie, kde uspěl Král Šumavy režiséra Davida Ondříčka. Slavnostní zakončení festivalu se uskutečnilo ve středu 27. září v plzeňském DEPO2015.

Vítězný celovečerní snímek, který je Hospodářského prvotinou, vypráví o osmnáctiletém chlapci, který ve světě ohroženém slunečním úlomkem letícím k Zemi uvízne cestou na chalupu v neznámém městě a série bizarních dobrodružství ho donutí postavit se jeho největším strachům. „Cenu získává velmi originální a neotřelý film, který se nesnaží nikoho a nic napodobovat. Mladý režisér se odvážně vydal svou vlastní cestou, a na této cestě je obklopen kmenem svých blízkých,“ napsala v hodnocení snímku mezinárodní porota.

Návštěvníci měli letos možnost zhlédnout více než 100 projekcí, o Zlatého ledňáčka soutěžilo 38 filmů vyrobených v české produkci či koprodukci. Celkem Finále Plzeň letos navštívilo přibližně 15 500 filmových diváků, což je zhruba o sedm stovek víc než loni.

„Opět se nám podařilo představit návštěvníkům mnoho filmů v premiéře či předpremiéře, nejlepší projekty s minoritní českou koprodukcí, snímky, které se do běžné kinodistribuce nedostaly vůbec nebo jen okrajově, ale například i ochutnávku z české VR filmové produkce. Finále Plzeň je zkrátka bilancí české kinematografie v tom nejlepším smyslu slova,“ zhodnotila festival jeho ředitelka Eva Veruňková Košařová.

Zájem veřejnosti o festivalový program potvrzují vyprodané a přidané projekce - např. filmů Úsvit, Bod obnovy, #annaismissing, Přišla v noci, Služka a dalších. Letošní program zahrnoval také sekce věnované ukrajinské a německé filmové tvorbě. Kinosály se otevřely i pro neslyšící, vybrané filmy byly opatřeny speciálními titulky a úvodní slova i následné diskuse byly tlumočeny do českého znakového jazyka.

V průběhu slavnostního závěrečného večera v DEPO2015 byl také předán organizaci Burn Fighters, která pomáhá lidem bojujícím s následky popálenin, šek na 30 950 korun. Byl to výtěžek z akce #plzeňskézločiny: Útok kyselinou, která se uskutečnila v rámci doprovodného programu.

Vítězné filmy 36. Finále Plzeň
Zlatý ledňáček mezinárodní poroty - nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film: Brutální vedro, nejlepší dokumentární film: More Miko, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba: Volha, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie: Král Šumavy, zvláštní ocenění v soutěži televizních a internetových projektů v kategorii film a minisérie: Bezva zuby na zásnuby, nejlepší studentský krátkometrážní film: Electra, zvláštní ocenění v kategorii studentský krátkometrážní film: Atestace.
Ceny studentské poroty ZČU - nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film: Přišla v noci, nejlepší dokumentární film: Velké nic, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba: Pět let, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie: Král Šumavy.