Pouze v Plzeňském kraji a výhradně na Klatovsku se bude už brzy natáčet nová česká černá komedie Benzína Dehtov. Tým filmařů vedený oceňovaným režisérem Vladimírem Michálkem dorazí s hvězdnými tvářemi a Pošumaví nebude využívat jen k záběrům krajiny, ale také pro jeho služby.

Radní Plzeňského kraje v pondělí odsouhlasili, že snímek finančně podpoří čtyřmi sty tisíci korun. Doporučila jim to Regionální filmová kancelář, která vznikla vloni v říjnu právě proto, aby kraj pro filmaře zatraktivnila. Poskytnutí peněz musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

Benzína Dehtov je původně rozhlasová hra Petra Pýchy o partě mužů, kteří si kvůli úniku z nudných životů hráli na členy Útvaru rychlého nasazení, než jim jedna noční návštěva čerpací stanice změnila život v noční můru. Hra uspěla v roce 2014 v autorské soutěži, kterou u příležitosti 90. výročí pořádal Český rozhlas, a provázel ji slogan Černá komedie o životě hrou a hře o život. Ústřední čtveřici ztvárnili Václav Neužil, Ondřej Vetchý, Hynek Čermák a Martin Myšička.

Dotace pro Najbrta, Marhoula i MichálkaPlzeňský kraj letos už podpořil vznik tří filmů:
Čertí brko, pohádková komedie, režie Marek Najbrt: 242 tisíc Kč
Nabarvené ptáče, válečné drama, režie Václav Marhoul: 1 milion Kč
Benzína Dehtov, černá komedie, režie Vladimír Michálek: 400 tisíc Kč

„V hlavních rolích filmu se představí herci Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Hynek Čermák, Jiří Dvořák a další. Důležité je, že film se bude natáčet pouze v Plzeňském kraji v Sušici, Kašperských Horách, v Horažďovicích a dalších obcích, a samozřejmě s tím je spojeno i využití služeb regionálních dodavatelů, a to my přesně chceme,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury Vladislav Vilímec.

Benzína Dehtov se bude natáčet během července a srpna, podle Vilímce má mít premiéru v létě 2019 a v roce 2020 ji uvede Česká televize.

Podle hejtmana Josefa Bernarda se už mezi filmaři rozkřiklo, že v kraji takový systém dotací existuje. „Je to dobře a já očekávám, že přijdou další projekty. Je to pro nás ohromná reklama, když se u nás natočí dobrý film. Kromě toho je to i příspěvek k podnikání u nás,“ nechal se slyšet. „Filmaře vyzýváme, aby u nás točili. Mně osobně by se líbilo, kdyby už někdo konečně uchopil téma plzeňského protestu proti měnové reformě. Bylo to první vystoupení lidí v socialistickém bloku proti diktatuře,“ přeje si Bernard.

Výstražná vesta s osvětlením využívajícím solární energii.
Speciální boty ochrání před proudem