Klasické řady Diamant a Platina nabídnou posluchačům celou plejádu vynikajících sólistů, světových autorů i zajímavých koncertů. Hned na tom zahajovacím se představí cyklem písní Chlapcův kouzelný roh Gustava Mahlera nizozemský barytonista Thomas Oliemans. Z dalších pěveckých osobností nebude chybět Yukiko Kinjo, Karolína Janů, Václava Krejčí Housková, Roman Janál, Alžběta Poláčková nebo Josef Moravec, klavíristé Igor Ardašev a Frank Braley, houslisté Jan Mráček a Mayumi Kanagawa, violoncellistky Camille Thomas a Senja Rummukainen, akordeonistka Markéta Laštovičková i klarinetista a vítěz soutěže Pražské jaro 2022 Lilian Lefebvre.

„Plzeňská filharmonie nabízí posluchačům pestrou dramaturgii v podání skvělých umělců. Rezidenčním sólistou koncertní sezony 2022/2023 je pianista Igor Ardašev, který vystoupí jak s Plzeňskou filharmonií, tak v rámci Kruhu přátel hudby či festivalu Smetanovské dny. Moc si vážím toho, že tuto naši nabídku přijal. Těším se také na další koncerty a na společná setkávání,“ řekla ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

V abonentní řadě Diamant je připraveno sedm koncertů, v řadě Platina devět. Obě uvedou hned několik významných děl, mimo jiné Beethovenovu „Osudovou“, Mozartovu „Haffnerovu“ symfonii nebo Stabat Mater Antonína Dvořáka. Toto dílo bude uvedeno na koncertě s názvem Stabat Mater & Antonín Dvořák & PF, který bude zároveň závěrečným koncertem festivalu Smetanovské dny.

Kromě klasických abonentních řad je v programu i letos řada Crossoverová. Ta nabídne koncert Pohádkové Vánoce & Plzeňská filharmonie, na němž zazní hudba Karla Svobody, Johna Williamse, Tomáše Illeho a Luboše Fišera. Druhý populárně zábavný koncert nese název Pocta plzeňským rodákům aneb Místo narození Plzeň. Stejně jako v minulých sezonách je pro dětské publikum připravena řada Duha s originálními interaktivními pořady Jazyk svatého Jana, Vlastivědný písničkopis osvědčené autorské dvojice Tomáš Ille a Martin Pášma. V této koncertní řadě nabídneme také pořad Filharmoníček a ztracená písnička.

V nové sezoně bude Plzeňská filharmonie i nadále pokračovat v podpoře dětských projektů – Dětským klubem Filharmoníček pro nejmenší a pro starší nadané děti Muzikantskou nadějí. Chybět nebudou ani veřejné generální zkoušky pro mateřské, základní, střední školy a gymnázia.

Nově se v programové brožuře objevuje také Chrámová koncertní řada, která nabídne dva koncerty v katedrále sv. Bartoloměje a jeden ve Velké synagoze.

Plzeňská filharmonie bude nadále pokračovat v pořádání koncertů Kruhu přátel hudby a festivalu Smetanovské dny. Opět vystoupí i pod širým nebem, například 21. srpna tohoto roku na Festivalu na ulici v Plzni nebo při příležitosti Světového dne zraku.

„Vážím si toho, že město Plzeň má svůj symfonický orchestr, který Plzeňanům nabízí tolik kvalitní hudby a který v neposlední řadě výborně reprezentuje město Plzeň na české i zahraniční kulturní scéně. Přeji filharmonikům i posluchačům úspěšnou koncertní sezonu,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

„Plzeňská filharmonie je skvělým orchestrem. Může si tedy dovolit do svých koncertů zařadit s pozoruhodným úspěchem i méně známé skladby, které se ale mohou za čas stát skutečným hudebním objevem. Plzeňské filharmonii vlastně schází jediné – filharmonický sál, který dokáže posluchačům akusticky umocnit zvukový potenciál vynikajícího symfonického orchestru. To však zůstává zatím snem i mnohých dalších našich orchestrů, Českou filharmonii nevyjímaje,“ dodal předseda Správní rady Plzeňské filharmonie Vladislav Vilímec.