Jednou stranou plotu jsou myšleny areály psychiatrických léčeben, tou druhou ti, kdo žijí v tak zvaném normálním světě. Oba tábory pak každý rok v květnu spojuje festival Mezi ploty. Od roku 2001 se koná také v Psychiatrické léčebně v Dobřanech.

„Jasně, baví nás to, je tu zábava… a vyfotíte nás do novin?“ reagovali na dotaz, jak se jim akce líbí, dvě z klientek dobřanské léčebny.

Pozitivně hodnotí přehlídku i ředitel léčebny Václav Žižka. Díky ní může zařízení prezentovat práci svých klientů a kulturní program je pro pacienty zajímavým zpestřením jejich pobytu v léčebně.

„Líbí se mi atmosféra festivalu,“ říká chebský herec David Beneš. Na přehlídce vystupoval s divadelním představením Patama k výbuchu. „Po svém vystoupení jsem s chutí v Dobřanech zůstal. Obešli jsme s přáteli všechny scény, podíval jsem se na představení svých kolegů – herců, poslechl jsem si muziku a dal si nealkoholické pivo, protože jiné se v Dobřanech netočilo,“ pokračuje Beneš a dodává, že už několikrát byl na pražské části přehlídky Mezi ploty. V dobřanském areálu byl ale poprvé: „Moc se mi líbil, má zajímavou atmosféru.“

Ředitel přehlídky Robert Kozler uvedl, že letos dobřanské Mezi ploty navštívilo asi dva tisíce lidí. Velký zájem byl o koncert kapely Priessnitz a živý pořad televize HBO Nastojáka.

Příští týden se Mezi ploty stěhuje do brněnské psychiatrické léčebny v Černovicích, 31. května a 1. června se uskuteční v Praze–Bohnicích.

Výtěžek z jednotlivých částí festivalu získávají léčebny, v nichž se přehlídka koná.