Jeho 28. ročník nabídne přes 50 představení od osmadvaceti souborů. Letos bude sice chudší účast zahraničních aktérů, o to pestřejší bude nabídka domácí tvorby. Divákům se tak představí i řada známých českých herců.

„Pro nás je bonusem, že diváci budou mít možnost prostřednictvím těchto inscenací srovnat a hodnotit naši vlastní tvorbu,“ těší skutečnost, že se festival i přes komplikace způsobené koronavirem uskuteční, Martina Otavu, ředitele plzeňského Divadla J. K. Tyla. To předvede svoji inscenaci Middletown a na jeho jevištích se odehraje valná část hlavního programu.

Dalším dějištěm bude Divadlo Alfa, jež se zapojí loutkovou hrou Pozor, Zorro! Část představení budou hostit DEPO 2015 a Moving Station.

„Máme velkou radost, že na festivalu můžeme přivítat inscenaci Triumf lásky hvězdy současné evropské a světové režie Oliviera Py. Je to sice pohádkový příběh, ale docela ostře a smutně se v něm hovoří o současném světě. Druhým bodem zahraničního programu je představení Slovenského národního divadla Dnes večer nehrajeme, které se vrací do období 17. listopadu 1989,“ přibližuje dramaturg Martin Zahálka.

Z místa pádu malého letadla u Petrovic.
Pilot, který zahynul i s dcerou, udělal několik osudných chyb

Bohatý domácí program nabídne například hned ve čtvrtek inscenaci Stát jsem já od činohry Národního divadla. „Tato hra bude v Plzni uvedena jen den po pražské premiéře,“ dodává Zahálka. V Plzni se v ní představí známí herci Pavel Batěk, Robert Mikluš, Zuzana Stivínová nebo David Matásek.

Možná ještě slavnější divadelní osobnost pak sehraje hlavní roli v jednom ze závěrečných představení festivalu Smrt obchodního cestujícího z repertoáru Městských divadel pražských. Willyho Lomana hraje Miroslav Donutil. Režisér Miroslav Dočekal zbavil tuto hru historického nánosu. V roli jeho manželky podává výborný výkon Zuzana Krónerová, Lomanovy syny hrají Viktor Dvořák a Martin Donutil,“ zve dramaturgyně Jitka Sloupová.

Plzeňané si během festivalu budou moci užít zdarma i divadlo v ulicích města. Od čtvrtka do soboty U Branky francouzský soubor Les Goulus, ve čtvrtek ve Smetanových sadech pražský V.O.S.A. Theatre a v neděli U Ježíška Cirk La Putyka.

Kompletní program festivalu a odkazy na nákup vstupenek najdete na webu festivaldivadlo.cz.

Ilustrační foto.
Střelba vylekala obyvatele klatovského sídliště