Vedle představení od slavných režisérských osobností ze zahraničí či vtipného zamyšlení nad fenoménem kapely Rolling Stones s předními slovenskými herci, přinese opět výběr toho nejlepšího, co se za poslední sezonu urodilo na domácích jevištích, neobvyklé alternativní projekty, představení pod širým nebem i venkovní výstavu ve Smetanových sadech ke kulatému festivalovému výročí.

„Jsem rád, že festival Divadlo slaví 30. narozeniny v plné síle s výjimečným programem. Nechceme ale toto výročí slavit vzpomínkami na minulé úspěchy. Naopak, přivážíme do Plzně aktuální novátorské inscenace jak velkých režisérských osobností – Roberta Lepage, Christopha Marthalera nebo Viktora Bodó, tak i mladých tvůrců,“ zdůrazňuje na úvod ředitel festivalu Jan Burian.

K největším lákadlům letošního ročníku patří první tuzemské uvedení inscenace zmiňovaného světoznámého kanadského divadelního a filmového režiséra, dramatika, herce a divadelního vizionáře Roberta Lepage, který přijede s vlastním sólovým představením 887. „V této inscenaci se autor pokouší vyrovnat s otázkou paměti a zapomínání. Na jevišti se objevuje miniaturní replika jeho rodného domu, a ta se díky magii divadla i nejnovějších možností vizuální techniky stává ‚palácem paměti‘, výchozím bodem vzpomínek především na dětství v bouřlivých 60. letech ve frankofonní Kanadě,“ vysvětluje dramaturgyně Jitka Sloupová.

Švýcarské divadlo Théâtre Vidy-Lausanne přiveze inscenaci Ani ponětí proslulého režiséra Christopha Marthalera. Na chodbě jednoho zdánlivě obyčejného bytového domu se potkávají dva zdánlivě obyčejní muži. „Nic jiného už ale v nové inscenaci proslulého Christopha Marthalera obyčejné není: ocitáme se v absurdním světě plném posmutnělého humoru a hudby, na pomezí surrealistického kabaretu a pantomimy,“ uvádí Michal Zahálka.

Litevská scéna Valstybinis Jaunimo Teatras (Státní divadlo mladých), kterou návštěvníci znají z loňského plzeňského hostování, uvede adaptaci slavného textu Ödöna von Horvátha Povídky z Vídeňského lesa režisérky Yany Ross o počátcích nacismu v Rakousku. „Klíčová témata kulturních tradic, pokrytectví a nacionalismu, kterého se jako stébla chytá oslabená společnost, zůstávají, ovšem tragikomický příběh o nešťastné lásce mladé dívky je v oceňované, hořce vtipné inscenaci zasazen do dnešní Litvy, mezi současné Litevce a Rusy,“ dodává Kamila Černá.

Bizarní, temnou, hororovou a kontroverzní inscenací Shaxpearova myčka na ulici Kertész, současnou adaptací Romea a Julie v režii Viktora Bodó, se v Plzni představí budapešťské divadlo Örkény István Színház (Divadlo Istvána Örkénye). V hudebně a choreograficky vybroušené inscenaci se (podle výčtu tvůrců) objeví zmrazená mrtvola, kosti, zvratky, plivance, nahota, vulgarity, zlomené prsty, drogy, míchání jedů, nekorektnosti, kouř, hlasitá hudba, alarmující zvukové efekty a několik litrů umělé krve. „To vše však neodradilo maďarské diváky ani kritiky − inscenace provokativního režiséra Viktora Bodó se stala beznadějně vyprodaným hitem a byla oceněna jako nejlepší maďarská inscenace roku,“ doplňuje Jitka Sloupová.

Vtipné zamyšlení nad kulturním fenoménem, jakým je rock a jeho ztělesnění – skupina Rolling Stones - přiveze v inscenaci Než přijdou Stouni… v režii Matúše Bachynlce do Plzně Slovenské národní divadlo. Kolektiv známých slovenských herců spolu s dramaturgem Danielem Majlingem a dalšími inscenátory vytvořil text, který je vtipný i polemický, sentimentální i sarkastický.

„V rámci tuzemského programu představíme velkou žánrovou šíři – od divácky tradičních inscenací až po experimenty či alternativní produkce,“ uvádí dramaturg Jan Kerbr. Plzeňští diváci tak uvidí například pražské Dejvické divadlo, Divadlo v Dlouhé, Divadelní spolek JEDL, Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub a další. Chybět nebude domácí Divadlo J. K. Tyla s inscenací Králičí nora.

Hlavní program tradičně doplní již podvacáté sekce Johan uvádí, letos se dvěma výraznými koprodukcemi - inscenací Za/tím neviditelná žena souboru Ufftenživot, s níž přichází Jiří Šimek spolu s tanečníkem a performerem Peterem Šavelem, a inscenací Trójanky režiséra Jakuba Čermáka s ukrajinskými umělkyněmi, které v Čechách našly azyl. „Také letos budou součástí programu experimentující performance a taneční inscenace,“ doplňuje Roman Černík, umělecký ředitel z.ú. Johan.

Na divadlo narazí lidé i v ulicích Plzně. Hned třikrát 13. a 14. září uvidí U Branky absurdní a groteskní pouliční show Sladký domov na kolečkách od Adriana Schvarzsteina. 16. září od 20.00 obsadí Náměstí Republiky V.O.S.A. Theatre s herci, akrobaty, obřími loutkami, kinetickými objekty, akrobatickými koly, ohněm i živou hudbou. Vstup na venkovní představení je zdarma.

Vstupenky na hlavní program jsou v prodeji v síti Plzenskavstupenka.cz, na představení sekce Johan uvádí v síti GoOut. Více informací na nových webových stránkách www.festivaldivadlo.cz.