Vstupenky jsou k dostání v tradičních předprodejích: on-line na www.plzenskavstupenka.cz, fyzicky v pobočkách této sítě a v předprodeji Divadla J. K. Tyla ve Smetanových sadech č. 16. Ceny vstupenek se pohybují od 90 do 400 korun.

O některá představení je mimořádný zájem, a tak například prodej vstupenek na Bratry Karamazovy v podání pražského Činoherního klubu je již ukončen, stejně jako jsou již vyprodány lístky na představení Mistr a Markéta, s nímž do Plzně přijíždí slovenské Teatro Tatro. „Těm, na které se nedostalo, doporučujeme sledovat portál Plzeňská vstupenka, neboť je možné, že některé rezervace budou zrušeny a do prodeje se může několik kusů vstupenek vrátit," upozorňuje Jiří Sedlák, mluvčí festivalu Divadlo.

Festival Divadlo se uskuteční od 9. do 17. září a je letos součástí projektu Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015. Festivalová představení se uskuteční ve Velkém divadle, na obou scénách Nového divadla, v Kulturním domě Peklo, v Divadle Alfa, v areálu DEPO2015, na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara a připraveny budou i tři venkovní scény v Proluce, U Branky a Parking divadlo v sadech Pětatřicátníků. Postaveno bude také Šapito U Ježíška.

Festival nabídne klasiku i experiment

„Klasika i experiment, slavní tvůrci i nadějné mládí, velké gesto i roztomilé miniatury," charakterizuje ve zkratce program ředitel festivalu Jan Burian. Festival, jenž má ve svém názvu slovo mezinárodní, přiveze i letos do Plzně to nejzajímavější z evropských divadelních scén.

Poprvé v České republice uvidí diváci práci jednoho z nejrespektovanějších režisérů dneška Krzysztofa Warlikowského s jeho opusem (A)pollonia, který vznikl ve varšavském divadle Nowy Teatr. Tato čtyřhodinová inscenace, která se splétá z řady textů od Orestey po Laskavé bohyně hovoří k citlivému tématu polského vlastenectví za 2. světové války, otázce židovství i pojmu viny, oběti a hrdinství. „Z hlediska techniky jde o největší inscenaci v historii festivalu, která je navíc doprovázena živou hudbou," zdůrazňuje Dora Viceníková, vedoucí dramaturgické rady festivalu a dodává, že právě proto bude (A)pollonia uvedena v prostoru DEPO2015, které jediné v Plzni svými rozměry vyhovuje.

Festival Divadlo dále přiveze z berlínské Schaubühne zpracování klasiky Henrika Ibsena Nepřítel lidu v režii Thomase Ostermeiera nebo inscenaci Brim/Vlnolam islandského souboru Vesturport a další zahraniční inscenace. Všechna zahraniční představení kromě slovenských budou překládána do češtiny buď titulky, nebo simultánním tlumočením.

Z domácích divadel uvidí zájemci v Plzni jako tradičně výběr toho nejzajímavějšího, co vzniklo za uplynulou sezonu. „Letos půjde o režijní tvůrce všech generací," doplňuje Jan Kerbr, člen dramaturgické rady.

Pražské Divadlo Na Zábradlí přijede do Plzně s Požitkáři režiséra Jana Mikuláška, Městské divadlo Brno uvede Mrtvé duše režisérky Hany Burešové, pražský Činoherní klub představí zpracování Bratrů Karamazových v režii Martina Čičváka a na programu bude i řada dalších inscenací včetně těch, která vznikla v uplynulé sezóně v Plzni – Divadlo J. K. Tyla se představí baletním dramatem Smrt v Benátkách a Divadlo Alfa loutkovou groteskou Cha Cha Cha.

V současné době obsahuje program festivalu Divadlo více než čtyřicet bodů v hlavním programu. Součástí akce bude i off program pořádaný plzeňským Centrem pro kulturní a sociální projekty Johan, workshopy divadelní fotografie a filmu i další doprovodné akce. Některá z představení, která se odehrají pod širým nebem jsou divákům přístupná zdarma.