Před časem uvedl Pytlákovu schovanku a nedávno nastudoval Limonádového Joea, který na repertoáru zůstává dodnes. Právě s tímto titulem je více než spřízněná inscenace hudební komedie Fantom Morrisvillu, jejíž premiéru zhlédneme už v sobotu na scéně plzeňského Komorního divadla.

Fantom Morrisvillu je parodií na romantické kriminální příběhy z tajuplných zámků staré Anglie. S nedávným Limonádovým Joem v plzeňském Divadle J. K. Tyla spojují novou inscenaci především jména režiséra a představitele jedné z hlavních rolí. Režie se znovu chopil Tomáš Dvořák, šéf uměleckého souboru Divadla Alfa v Plzni. Allana Pinkertona bude hrát a zpívat Petr Vondráček z Prahy, od svého Limonádového Joea oblíbený také u plzeňských diváků.

Pod filmovou podobou Fantoma Morrisvillu z roku 1966 jsou podepsáni režisér Bořivoj Zeman a scenárista František Vlček. Scénář pro Divadlo J. K. Tyla je dílem Pavla Vašíčka, dramaturga Alfy, který je vedle Iva Fischera také autorem textů písní. K původní hudbě Julia Kalaše přibyla nová od Vratislava Šrámka.

„Museli jsme vyškrtat veškeré exteriéry a text upravit do co nejméně různých prostředí – to je jeden posun proti filmu, který má v tomto směru daleko víc možností. Dalším problémem byla samotná dvojrole hlavního představitele. Oldřich Nový mohl být díky filmovému střihu Sirem Morrisem i pánem hrajícím na perkuse v nějakém orchestru, což je na divadle těžko proveditelné,“ řekl režisér Tomáš Dvořák k úpravě hororové parodie o fantomovi z Morrisvillu pro divadlo.

Právě režisérovo jméno bylo zásadním důvodem, proč Petr Vondráček přijal roli kriminálního reportéra Allana Pinkertona. Sira Hanibala Morrise čili filmového Oldřicha Nového ztělesní v Plzni Jiří Untermüller, který je zároveň dramaturgem inscenace. V roli zločinného Manuela Diaze, kterého ztvárnil ve filmu Waldemar Matuška, se objeví Bronislav Kotiš. Orchestr budou dirigovat Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík, sbor připravila Kateřina Studentová. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt, kostýmy jsou dílem Tomáše Kypty a loutky vytvořil Ivan Nesveda, výtvarník Alfy, kterou budou zastupovat ještě dvě loutkoherečky – v alternaci Martina Hartmannová a Radka Mašková.

O hlavní ženské role se ve Fantomovi Morrisvillu rozdělí Soňa Borková a Lucie Zvoníková jako Lady Clarence Hamiltonová, Kateřina Šildová a Malvína Pachlová jako Mabel a Stanislava Topinko– vá–Fořtová v postavě Karličky. Diváci však nepřijdou ani o další své oblíbené herce z plzeňského souboru muzikálu a operety – o Jana Kaštovského, Romana Krebse či Radka Štědronského Shejbala.