Opět ji však inspirovala obec, ve které je v současnosti také zastupitelkou a předsedkyní kulturní komise. Sbírku básní s názvem Lukavické snění pokřtí tuto sobotu 10. září od 16 hodin v Červeném salonku dolnolukavického zámku.

Svou novou knihu sestavila autorka ve spolupráci s fotografem Radkem Horou. „Sbírka obsahuje šedesát pět veršů týkajících se Dolní Lukavice a blízkého okolí. Snažím se v nich přiblížit a oživit historická fakta emocionálním způsobem, soustřeďuji se například na nejrůznější detaily v zámku a zamýšlím se nad krásou svého rodiště,“ shrnuje Eva Klepsová. Zaměření její knihy poezie dokládají i názvy jednotlivých básní – třeba Zámecké klepadlo, Haydnův dům, Genius loci, Zámecká kaplička, Čas rokoka, Zámecká komnata, Josef Haydn. Je tedy víc než dobře, že sbírka vstoupí do života den po zahájení 19. ročníku Haydnových hudebních slavností.

„Jako poctu francouzským majitelům zámku obsahuje sbírka také jednu báseň ve francouzštině,“ doplňuje ještě autorka, která do knihy zařadila i citát francouzského spisovatele Avelina Clauda – Kdekoli zasejeme sny, vykvetou růže.

Kmotrou sobotního křtu na zámku v Dolní Lukavici bude významná básnířka Hana Gerzanicová, která se po desetiletích strávených v australské emigraci vrátila do rodné Plzně. Tady k řadě svých prestižních australských a amerických ocenění připojila i další plzeňská a česká. O knížce Lukavické snění napsala: „Eva Klepsová představuje čtenářům věci dnes opuštěné tak, jak kdysi skutečně bývaly. Spojuje minulost s přítomností poetickým stylem, v němž nachází předměty, které jí dávají možnost zamyslet se nad krásou jejího rodiště. Procházíme tak zámkem, kde jsou zachyceny vteřiny v obrazech a slovech, které existují v prostoru a čase často zapomenutých a přehlédnutých zámeckých realit.“