Tento v repertoárových divadlech zřídkakdy uváděný hudební žánr se do programu vrací po šesti letech od uvedení Honeggerova oratoria Jana z Arku. Hudebně oratorium nastudoval dirigent Jiří Štrunc, o hlavní pěvecké úlohy se podělí Tomáš Kořínek, Jiří Hájek, Jakub Hliněnský, Andrea Frídová, Radka Sehnoutková, Yukiko Kinjo, Jana Sibera a Jan Hnyk.

Oratorium Stvoření (Die Schöpfung) vzniklo na libreto Gottfrieda van Swietena podle Ztraceného ráje Johna Miltona a společně s dílem Roční doby stejného autora se zařadilo k tomu nejlepšímu, co bylo v té době v oratorní literatuře napsáno.

„Osobně se na uvedení Stvoření velmi těším, Haydn patří k mým nejoblíbenějším skladatelům a jeho oratorní tvorbu považuji za jeden z absolutních vrcholů klasické hudby,“ potvrdil jedinečnost titulu šéf souboru opery Jiří Petrdlík. V Divadle J. K. Tyla zazněla Haydnova hudba naposledy téměř před čtyřiceti lety, v roce 1983 byla v Komorním divadle uvedena opera Svět na měsíci v režii Oldřicha Kříže.

Haydnovo oratorium je epické dílo vyprávějící o zázraku stvoření světa, přírody, živých tvorů včetně člověka – Adama a Evy, kteří společně prožívají v ráji své šťastné dny. Sólové výstupy jsou střídány náročnými sbory, inspirovanými velkými oratorii Georga Friedricha Händela. Ve Velkém divadle bude Stvoření představeno koncertně, režijně na díle spolupracoval Michal Lieberzeit.

„Téma oratoria sahá k samotnému počátku naší existence a vytvořit vizuální doprovod, který by dílo nerušil a podpořil jej, byl opravdu náročný úkol,“ svěřil se Lieberzeit, jenž v inscenaci využil projekce obrazů malíře, grafika a psychologa Zdeňka Hajného. „Věřím, že obrazy Zdeňka Hajného nás přenesou do kosmického dění, snů a představ. Abstrakce jeho maleb vytváří ilusorní svět, který podpořen hudbou jistě zanechá v divácích netradiční dojem.“

Oratorium bude uvedeno v německém originále s českými a německými titulky. Nejbližší reprízy jsou plánovány na 30. dubna a 4. května.