Aleš Kohout.Aleš Kohout.Zdroj: se svolením A. KohoutaPředstavením, které bude uvedeno 20. června na festivalu Na scénu! pro začínající muzikálové hvězdy v Divadle J. K. Tyla v Plzni, bude i muzikál Frankenstein – skutečný příběh od autora Aleše Kohouta. Ten právě v Plzni začínal jako herec po ukončení svých studií a působil zde sedm let. Jeho dílo představí studenti brněnské JAMU, kde teď působí jako pedagog, na začátku hlavního programu festivalu v úterý 20. června.

„Plzeň byla mým prvním angažmá, takže na ni samozřejmě vzpomínám často a rád. Nabral jsem tu plno zkušeností, ze kterých teď čerpám i jako pedagog. Vzpomínám rád i na Komorní divadlo, do kterého jsem původně nastupoval a kde jsem začal hrát první hlavní role. A musím říct, že se mi někdy po Plzni i stýská,“ vzpomíná na své začátky Kohout, který je z Plzně pryč pátým rokem.

„Čas na to moc není, ale výlet do Plzně si občas udělám. Zdejší divadlo, hlavně muzikál, mě samozřejmě zajímá i nadále. A kdykoliv přijede na festival do Brna, tak jsem jeden z prvních, kdo si kupuje lístky,“ usmívá se bývalý sólista plzeňského muzikálového souboru.

Jiří Vlach a jeho obrazy.
Múzou je pro mne moje žena Eva, říká výtvarník Jiří Vlach

Na brněnské JAMU teď se Sylvou Talpovou vede čtvrtý muzikálový ročník, který v Plzni představí jeho dílo už jako herecký soubor Divadla na Orlí. Tam studenti v posledním ročníku získávají herecké ostruhy a možnost dostat se po dokončení školy do nějakého angažmá. „Je to už můj druhý ateliér, který jsem odvedl od prváku do čtvrťáku. V tom prvním byl studentem třeba Dušan Kraus, který je teď sólistou právě v Plzni. Takže teď se určitě potkáme,“ těší se Kohout.

Zdroj: Youtube

V Plzni se teď znovu objeví i na jevišti, ve Frankensteinovi bude mít roli monstra Ericha. Pro inscenaci muž mnoha profesí, který je hercem, autorem, režisérem či moderátorem, vytvořil i kostýmy. „Je to spíš muzikálová opera, která nevypráví příběh známého románu, ale jeho vzniku. Hlavní postavou je spisovatelka Mary Shelleyová, která se roku 1816 setkává v Ženevě s Wilhelmem von Rothstein, kterému se podařilo přelstít smrt. A postupem času se přesvědčí, že právě on by se mohl stát předlohou pro napsání jejího románu o Frankensteinovi,“ představuje před návratem na západ Čech děj svého díla.

Festival Na scénu!
Šestý ročník festivalu pro příznivce muzikálu a zájemce o hudební divadlo nabídne od 20. do 25. června 2023 pět představení a přes 20 nejrůznějších workshopů, kurzů a besed pro profesionály, studenty i laiky z řad široké veřejnosti. Do Plzně přivede například jednu z nejvýraznějších osobností současného mimického divadla v Evropě, uměleckého šéfa Laterny magiky Radima Vizváryho, populární zpěvačky a herečky Báru Basikovou, Sabinu Laurinovou či Žofii Dařbujánovou. Více informací na webu djkt.eu.