Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu, kde jeho majitelé s napětím vítají své první hosty. Počasí se zhoršuje, dům zapadává sněhem a příjezdová cesta se stává neprůjezdnou. Návštěvníci se společně s majiteli ocitají v izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství, napětí houstne, každý může být vrahem, nebo obětí. Izolaci způsobenou počasím skvěle podporuje scéna Pavly Kamanové – diváci první polovinu hry sledují přes velká francouzská okna, která nabízí pohled do haly penzionu. Hrdinové příběhu jsou za sklem jako v pasti a nemohou uniknout z budovy, ale ani pohledům diváků.

Z inscenace The Simulator, kterou ve čtvrtek 15. prosince uvede plzeňské Divadlo Alfa.
Alfa uvede The Simulator, inscenace vznikla díky rozhovorům se studenty

Past na myši je nejúspěšnější divadelní detektivka všech dob, původně vznikla jako rozhlasová hra s názvem Tři slepé myšky (1947) pro speciální pořad stanice BBC k osmdesátinám královny Mary, babičky Alžběty II. Světová premiéra divadelní adaptace se uskutečnila 17. listopadu 1952 v Londýně a hraje se tam dodnes. Jako nejdéle nepřetržitě hraná inscenace je dokonce zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Po dobu jejího uvádění platí zákaz představit titul ve filmové podobě a dosud ji nebylo možné přenést ani na Broadwayi, což se má změnit v roce 2023. Diváci Pasti na myši tak často sice znají skvělou pověst této hry, kdo je ale vrahem, netuší.

„Myslím, že i pokud diváci vyústění detektivky znají, nebudou při opětovné návštěvě divadla ochuzeni o zajímavý detektivní zážitek,“ říká dramaturg Zdeněk Janál. „V průběhu představení si mohou užívat jednotlivé detektivní nitky a zavádějící stopy s trochu jinou chutí a jiným náhledem na dramatickou či detektivní strukturu hry,“ dodává.

Nejbližší reprízy inscenace se plánují na 30. prosince 2022 a 11. ledna 2023.

Byt Oskara a Jany Semlerových.
Česká televize uvede dokument o architektu Adolfu Loosovi, natáčelo se i v Plzni