Festival ještě ani nezačal, avšak organizátoři se už těší z několika vyprodaných projekcí. „Některé projekce byly vyprodány opravdu pár okamžiků po spuštění prodeje vstupenek 1. dubna. Hned jsme upravili program a přidali projekce filmů, o které byl tak velký zájem,“ říká ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Nejrychleji zmizely vstupenky na dokument Cesta jako žádná ze sta, který letošní Finále dnes večer v Měšťanské besedě zahajuje. Je o cestě dvou kamarádů z Plas Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří se loni vydali po stopách slavných cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

„Film jsme právě dokončili, do Měšťanské besedy ho vezeme rovnou z 'míchačky',“ říká režisérka snímku Viktorie Lörinczová.

„Přidanou projekci filmu Cesta jako žádná ze sta jsme zařadili na první festivalový den ještě před slavnostním zahájením, tedy na čtvrtek od 17:30 hodin, ale i tohle představení je už vyprodané,“ konstatuje mluvčí festivalu Martina Kurfirstová. Upozorňuje, že k dalším přidaným projekcím patří Ženy v běhu zařazené na zítřek od 16:30 hodin do Velkého sálu Měšťanské besedy a snímek Toman, který navíc oproti původnímu programu uvede Malý sál v Měšťanské besedě v sobotu 13. dubna od 18:30 hodin.

Festival Finále, jenž je výběrovou soutěží celovečerních i dokumentárních filmů a televizních i internetových projektů, nabídne letos celkem na 124 filmových projekcí. Na řadu z nich je vstup volný. Lákadlem doprovodného programu jsou tradičně projekce silent kina (divákům je pouštěn zvuk do sluchátek, a tak projekce v noci neruší ostatní obyvatele města) v Kopeckého sadech se vstupem zdarma. „Pod širým nebem promítneme legendární snímky Pějme píseň dohola a Kouř,“ uvádí programový ředitel festivalu Peter Badač. Hořká komedie z pionýrského tábora Pějme píseň dohola je na programu dnes v 19:00. Kultovní Kouř režiséra Tomáše Vorla zítra. Maraton nových výrazných seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla čeká diváky v Kopeckého sadech od 13. do 16. dubna.

Na festival přijede řada filmových tvůrců, například David Ondříček, Jaromír Hanzlík, Jan Budař, Halka Třešňáková a mnoho dalších. Hlavní festivalové akce moderují Jan Cina a Petr Vančura.