Celý proces zkoušení završilo minulou sobotu představení bez diváků. Slavnostní premiéra je sice stále plánována na září 2021, představení ale poprvé pobaví diváky už v červnu. Plzeňské divadlo totiž po uvolnění vládních opatření opět zahájí svůj provoz ve středu 26. května muzikálem Elisabeth, už 19. května spustí předprodej vstupenek.

Vedle Španělské mušky divadlo do konce sezony poprvé uvede i další představení. Připraveny jsou také muzikály My Fair Lady a Něco shnilého, opery Netopýr a Italka v Alžíru, činohry Postřižiny, Neapolská choroba a pro děti Křemílek a Vochomůrka i balet Vyhoďme ho z kola ven.

„Španělskou mušku jsme s přestávkami zkoušeli rok. Nemůže za to ale jen covid, ale i zlomená noha jednoho z hlavních představitelů, těhotenství či hledání obživy jedné z hostujících hereček daleko za oceánem, jejíž roli bylo nutné přeobsadit. Přes všechny komplikace se ale nemůžeme dočkat, až tuto brilantně napsanou komedii poprvé ukážeme plzeňským divákům,“ komentuje události, které vedly k posunu zkoušek, šéfka činohry Apolena Veldová.

Děj Španělské mušky se točí kolem majitele továrny na hořčici, která je také jeho největší láskou, zapomenuté aférky se španělskou tanečnicí a jednoho nemanželského dítěte. „Diváci se mohou těšit na výjimečně napsanou komedii, plnou zběsilého tempa. V titulní roli s výborným Michalem Štěrbou, který mě osobně překvapil obrovskou mírou komediálního talentu,“ říká dramaturgyně Johana Němcová. Rozpustilá komedie přináší velké herecké příležitosti nejen pro mladší členy, ale také pro stálice souboru, jež svůj komediální talent již několikrát v minulosti prokázaly. „Po neveselém a těžkém roce je to titul, který divákům odlehčí od starostí, zvedne náladu. Z inscenace čiší upřímná radost z divadla, která pohltí i diváka,“ dodává Johana Němcová.

Autoři hry Franz Arnold a Ernst Bach napsali společně přes dvacet her, které se často hrály v Německu, Rakousku i mnoha dalších zemích. „Bach s Arnoldem napsali situační frašku o tom, jak se krutě nevyplácí zametat své staré hříchy pod koberec. Utahují si z pokrytectví měšťanské morálky a zároveň oslavují ryzost a zápal prvních lásek, ne nadarmo je hra pojmenovaná po slavném afrodiziaku,“ přibližuje hru režisérka Natália Deáková.