Třiadvacet premiér, mimořádné akce i novinky, jako jsou například čtyři muzikálová matiné. A také zářijový konkurz na dětské role ohlásilo na sezonu 2018/2019 Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. Hrát se bude na třech scénách – ve Velkém divadle, na Nové a Malé scéně.

„První premiéra patří už tuto sobotu 8. září našemu souboru a především mladým divákům. Na Malé scéně uvedeme U nás to baLetí,“ uvádí Jiří Pokorný, šéf baletního souboru DJKT. Upřesňuje, že jde o interaktivní představení, v němž tanečníci a moderátoři provedou diváky historií tance. Dále plzeňský balet nově uvede Zkrocení zlé ženy, Dům Bernardy Alby a Červený a černý.

Muzikálový soubor jako novinku ohlásil nedělní muzikálová matiné, při nichž se v budově Nového divadla představí členové souboru a jejich hosté. První se koná už 14. října a patřit bude Jozefu Hruškocimu. „Už na poslední zářijovou sobotu chystáme naši první premiéru sezony. Uvedeme Ducha, americký muzikál, který vznikl podle stejnojmenného filmu,“ informuje Lumír Olšovský, šéf muzikálového souboru a režisér inscenace. Ke spolupráci přizval švýcarského choreografa Simona Eichenbergera. Ještě před premiérou Ducha má však šéf souboru před sebou další těžký úkol – vybrat talentované děti. „Připravujeme muzikál Billy Elliot. Opět byl napsán podle stejnojmenného slavného filmu. Je o chlapci, který miluje balet. Jsou v něm tedy role pro děti. Budeme je vybírat 23. a 24. září v budově Nového divadla,“ informuje Olšovský. Premiéra Billy Elliota je ohlášena až na květen. Děti, které na zářijovém konkurzu vyberou, budou chodit na pravidelné hodiny pohybu, zpěvu i hraní. Muzikálový soubor letos dále nově uvede tituly Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Dobře placená procházka a Plzeňské pověsti plzeňského autora Milana Benedikta Karpíška.

Zkouška. Zleva biskup plzeňský Tomáš Holub, představitelka Mařenky Ivana Veberová a režisér Prodané nevěsty Tomáš Pilař.
Jak si užít Prodanou nevěstu

Nově uvedených oper bude šest. S premiérami operní soubor začíná 6. října představením pro děti Prodáváme nevěstu. Pak přijdou na řadu například Verdiho Nabucco, opereta Veselá vdova nebo Dvořákova opera Šelma sedlák.

Nejvíc premiér – osm – má naplánován soubor činohry. „Nastudujeme komedie, drama i pohádku pro celou rodinu,“ slibuje dramaturg Vladimír Čepek. „Jednotícím tématem je moc a její formy a podoby,“ doplňuje. Touha po moci a majetku je hlavním námětem Molièrovy hry Tartuffe, která v režii Martina Čičváka má premiéru 27. října. Činohra dále nově uvede např. Krále Ubu, Antigonu nebo Alenku v říši divů.

DJKT má v této sezoně na programu celkem sedm desítek inscenací.