Představení začalo vznikat v době, kdy pandemie covidu na přelomu roků 2020 a 2021 uzavřela divadla. „Přišli za mnou, že by rádi přichystali klubové představení. Zvažovali několik možností, nakonec se rozhodli pro Odyssea,“ řekl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Odysseus nabízí dobrodružnou, zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou, plnou různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění. Obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění muže na vepře, mořské obludy Charybdis a Skylla nebo děsivé podsvětí. „České děti mohou přijít do kontaktu s řeckými bájemi velmi záhy, a to díky převyprávění Eduarda Petišky. Později se k nim mohou vrátit jako dospívající třeba v převyprávění Rudolfa Mertlíka. Tvůrčí tým čerpal z Homéra, ale právě i z českých spisovatelů,“ uvedla dramaturgyně Divadla ALFA Petra Kosová.

Noha v řece spustila manévry. Naštěstí byla umělá
Noha v řece spustila manévry. Naštěstí byla umělá

Přestože tým označuje Odyssea za kolektivní dílo, vůdčí osobností projektu je herec, skladatel a příležitostně i režisér Divadla Alfa Petr Vydarený. „Odysseovy osudy sledujeme od chvíle, kdy slavný rek zkonstruuje pověstného trójského koně, danajský dar, který způsobí zkázu velkého a hrdého města. Trója není dobyta čestně, ale Odysseovým úskokem. Odysseus vzbudí nelibost řeckých bohů a za trest musí deset let bloudit po moři a čelit mnohým překážkám, než se mu podaří dojet domů. Přitom ale dospěje, uvědomí si, co má v jeho životě doopravdy cenu,“ popsal Petr Vydarený.

Autorkou velmi rozmanité a variabilní výpravy je Tereza Vydarená, která s Alfou spolupracuje poprvé. „Základem scénografie jsou variabilní stavební díly inspirované někdejší Polikarpovou stavebnicí. Z té lze před divákem postavit loď, trójského koně i jeskyni. V inscenaci pracujeme s běžnými předměty, ze kterých jsou vytvořeny postavy, dokreslující vyprávění. Hrajeme a podněcujeme tak dětskou imaginaci, aby aktivně vnímala proměnu prostoru a přeměnu běžných věcí na příběh a postavy v něm,“ vysvětlila scénografka Tereza Vydarená.

Ilustrační foto.
Plzeň pořádá sbírku, daroval primátor i představenstvo Plzeňské teplárenské